فروتنی یکی از ویژگی‌های خوب و یک فضیلت تحسین‌برانگیز در دنیای امروز است. معمولا پیش آمده که با خودمان بگوییم که فلانی انسان فروتنی است و هیچ نشانه‌ای از تکبر و خود‌خواهی در او دیده نمی‌شود. همچنین شخصی که در عین قدرت، فروتن به نظر می‌رسد بسیار فرد محترم و ارزشمندی از طرف ما محسوب خواهد شد. ممکن است والدین بخواهند این ویژگی مهم را در کودکان تقویت کنند. با کودکت همراه باشید تا راه‌های آموزش فروتنی به کودکان را یاد بگیریم.

دلایل آموزش فروتنی به کودکان

آموزش فروتنی به کودکان

  • فروتنی به کودکان کمک می‌کند تا برداشت مناسبی از شرایط و موقعیت‌ها داشته باشند و این مسئله می‌تواند اعتماد به نفس آنها را افزایش دهد.
  • فروتن بودن تضمین می‌کند که فرزند شما از نظر دیگران محترم و شایسته به نظر می‌سد.
  • آموزش فروتنی به کودکتان یاد می‌دهد که حرف‌های دیگران بشنود و برای آنان قبل از خودش اولویت قائل شود.
  • فروتنی این تمایل را در کودک ایجاد می‌کند که از دیگران یاد بگیرد تا رشد فکری و شخصی‌اش را افزایش دهد.
  • فروتنی دنیای جدیدی از ایده‌های مختلف، خلاقیت و ذهن‌آگاهی به روی کودکان می‌گشاید و آنها می‌توانند سریع‌تر دنیای اطراف خود را کشف کنند.
  • یک کودک فروتن معمولا تعامل بهتری با سایرین خواهد داشت و این می‌تواند به ایجاد روابط سالم و پایدار او کمک کند.
  • فروتنی در کودکان احساس قدر‌دانی را ایجاد می‌کند و آنها یاد می‌گیرند که انسان‌های ارزشمندی هستند و باید از آنچه که دارند، سپاسگزار باشند.
  • ترویج فروتنی در کودکان باعث می‌شود که انگیزه آنها برای تبدیل به یک انسان خوب و یاری‌رسان به افراد دیگر بیشتر شود.
  • کودکان فروتن معمولا از امنیت و اطمینان موجود در آگاهی، شاد‌تر هستند و نسبت به دانش و توانایی خود اطمینان دارند و از آن راضی و خوشحال هستند.
  • فروتنی می‌تواند به کودکان کمک کند را میزان خودخواهی خود را در یک وضعیت متعادل قرار دهند؛ به ویژه در دنیای مدرن و دیجیتال امروز که تکبر و ادعاهای پوشالی معمول است.

نحوه آموزش فروتنی به کودکان

تشویق فروتنی در کودکان

برای اکثر والدین این سوال مطرح می‌شود که چگونه باید فروتنی را به کودکان بیاموزند. در واقع فروتنی به این معناست که شما دیگران را قبل از خود در نظر می‌گیرید و البته به معنای این نیست که خودتان را دست کم می‌گیرید، بلکه به این معناست که قادر هستید دیگران را هم قبل از خود در نظر بگیرید. با چند روش ساده می‌توانید فروتنی را به کودکان یاد دهید.

۱. الگوی رفتاری

والدین می‌توانند فروتنی را از طریق نمونه‌های شخصی به کودکان آموزش دهند. علاوه بر این باید فروتنی را به عنوان یک شیوه زندگی مدل‌سازی کرد و نباید فقط آن را به عنوان یک نمونه، جدی بگیریم یا نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم. کودکان معمولا توجه زیادی به اطراف خود دارند. آنها هنگامی که شما در ترافیک کنترل خود را از دست می‌دهید، هنگام برخورد با سایرین و زمانی که از قدرت خود برای جلب نتایج به نفع خود استفاده می‌کنید، به رفتار شما توجه می‌کنند. آنها همچنین هنگامی که درب را برای ورود یا خروج فرد سالخورده‌ای نگاه می‌دارید، با احترام و مهربانی با دیگران برخورد می‌کنید، از شما یاد می‌گیرند.

بیشتر بخوانید:  آموزش ارزش های اخلاقی به کودکان چگونه امکان پذیر است؟

۲. به آنها ارزش دهید

در آموزش فروتنی به کودکان تاکیدتان روی کار‌هایی باشد که توسط بچه‌ها انجام شده، نه اینکه قرار است انجام شود. البته در آموزش فروتنی به کودکان این را هم به آنها یاد دهید که همیشه در قبال اقداماتشان، امتیازی دریافت نمی‌کنند. بهتر است به جای گفتن«من شام را پختم» بگویید «شام آماده است و بچه‌های خیلی کمک کرده‌اند». در این صورت به کودکان آموزش می‌دهید که به دیگران قبل از خودشان اهمیت دهند. می‌توانید همچنین با شرکت در فعالیت‌های مفید مانند تمیز کردن پارک، کمک‌های خیر‌خواهانه در بیمارستان‌ها، جمع‌آوری زباله‌ها از مکان‌های عمومی، فروتنی را به آنها آموزش دهید.

۳. بچه‌ها را تشویق به پذیرش اشتباهات کنید

تربیت کودک فروتن

اگر بچه‌ها یاد بگیرند که اشتباهات خود را بپذیرند، می‌توانند به نهایت فروتنی دست پیدا کنند. توانایی قبول اشتباهات و قبول مسئولیت آن بخش مهمی از یکپارچگی شخصیت است. والدین باید بچه‌ها را تشویق کنند که بابت اشتباهاتشان عذر‌خواهی کنند و غریزه‌شان را برای توجیه اشتباهشان مهار کنند. یکی از راه‌های تشویق کودکان برای اعتراف به اشتباهشان، امید به بخشش و رحمت از جانب والدین است. هر چه قدر کودکان روابط صمیمانه‌تری با والدین خود داشته باشند، می‌توانند راحت‌تر به اشتباهشان اعتراف کنند و کمتر انتظار می‌رود که ناسازگاری کنند و در برابر کار‌های اشتباه جبهه بگیرند.

۴. به کودکان آموزش دهید تا نظرات دیگران را بپذیرند

برای کودکان توضیح دهید که امکان دارد افرادی را در طول زندگی‌اش ملاقات کنند که اطلاعات بیشتری از او داشته باشند و بنابراین می‌توانند از آنها چیز‌های زیادی یاد بگیرد. اگر فرزندتان با دوستش اختلاف دارد، از او دلایل ناراحتی دوستش را بپرسید تا بهتر بتواند وضعیت موجود را درک کند. اینکه یاد بگیریم به احساس و افکار دیگران توجه کنیم، یکی از گام‌های تقویت فروتنی در خودمان است.

۵. دیدگاه حق به جانب کودکان را خنثی کنید

اغلب والدین برای افزایش عزت‌نفس در کودک مدام به او می‌گویند که چقدر باهوش و شگفت‌انگیز هستند. چنین نگرش‌ها و تشویق‌هایی ممکن است در کودکان این ذهنیت را ایجاد کند که نسبت به دیگران برتری و حق ویژه‌ای دارند. برنده شدن، کسب نمره و رتبه برتر و به دست آوردن مزایای مادی بیشتر برای زندگی آسان از جمله این ذهنیت‌ها است. این ذهنیت ممکن است در آنها ناامیدی و عدم رضایت به وجود آورد. والدین باید مراقب باشند که کودکان به جای اعتماد به نفس کاذب، اعتماد به نفس طبیعی داشته باشند.

بیشتر بخوانید:  آموزش صبوری به کودکان چگونه و با چه فعالیت هایی امکان پذیر است؟

۶. تقویت قدردانی در کودک

به کودک یاد دهید تا از تلاش‌های دیگران قدردانی کنند. برای مثال اجازه دهید تا آنها در مسابقات ورزشی و رویداد‌های موسیقی و خانوادگی شرکت کنند. می‌توانید به کودکان آموزش دهید که از راه‌های ساده‌ای قدردانی کنند. مانند تشکر کلامی، یا آغوش گرفتن. با او درباره ارزش حمایت از دیگران و تشویق بقیه صحبت کنید.

۷. آمادگی برای کنترل غرور

فرد خودخواه همواره خواستار دیده شدن و شنیده شدن است؛ اما یک کودک فروتن همیشه خودش می‌داند که مهم است بدون اینکه نیاز به دیده شدن و جلب توجه دیگران داشته باشد. این احساس می‌تواند او را به همکاری با مردم و ارائه خدمات به دیگران به اشکال مختلف سوق دهد. همچنین کنترل غرور می‌تواند از میزان بحث و جدل کودک با دیگران بکاهد و اینکه اجازه دهد شخصی در صف جلوی او قرار بگیرد، یا شخصی وارد بازی شود یا با یک دوست خوب، برای انجام کاری همکاری کند. فروتنی باعث می‌شود نه تنها شان خودمان را حفظ کنیم، به منزلت دیگران هم احترام بگذاریم.

۸. کمک به افزایش و تقویت خودشناسی در کودکان

خودشناسی و فروتنی در کودکان

والدین علاوه بر اینکه کودکان را تحسین و تشویق می‌کنند و این باور را به آنها القا می‌کنند که ارزشمند هستند، باید به آنها اهمیت هدیه دادن به دیگران هم بیاموزند. این کار به خودشناسی و بهبود دیدگاه آنها نسبت به جهان اطراف کمک می‌کند. حمایت از یک موسسه خیریه به کودک کمک می‌کند که چشم‌انداز خود را نسبت به جهان اطرافش گسترش دهد و به فکر سایر مردم باشد.

بیشتر بخوانید: خودخواهی در کودکان چگونه به وجود می آید و راه های اصلاح آن چیست؟

۹. زندگی شخصی‌های بزرگ و مردمی را شرح دهید

بچه‌ها را تشویق کنید تا درباره شخصیت‌های بزرگی که به نجات بشریت و بهبود زندگی انسان‌ شتافته‌اند، بخوانند و با خدمات آنها آشنا شوند. همچنین می‌توانید آنها را تشویق به دیدن فیلم‌‌های مربوط به زندگی‌نامه این افراد کنید.

۱۰. در صورت لزوم، تحسین یا تادیب کنید

زمانی که کودک نمره‌های خوبی در درس‌هایش کسب کرده است، او را تحسین کنید. در صورتی که امتیاز یا نمره کمی در درس‌ها به دست آورده، به جای سرزنش معلم یا مدرسه، بهتر است به کودک کمک کنید تا ضعف‌هایش را بهبود ببخشد. بلافاصله اشتباهات جدی را اصلاح کنید یا آتش تمایل به تکبر را در او خاموش کنید. البته حواستان باشد عزت‌ نفس او را خدشه‌دار نکنید. والدین باید فروتنی کودکان را تحسین کنند.