آموزش پول به کودکان بیشتر از دادن اسکناس به آن‌ها اهمیت دارد. همانند بسیاری از خانواده‌ها بچه‌ها علاقه دارند پول هدیه بگیرند تا آنچه خودشان دوست دارند بخرند. پدر و مادرها به کودکان توصیه می‌کنند که پولشان را پس‌انداز کنند اما کودکان هیچ وقت به این توصیه‌ها گوش نمی‌کنند. یک روز او اسباب‌بازی می‌خواهد و یک روز برای تفریح تقاضای پول می‌کند. نمی‌توان در مقابل این درخواست‌ها مقاومت کرد اما می‌توان با آموزش پول به کودکان به آن‌ها آموخت که بخشی از هدایا را پس‌انداز کنند و خرج کردن برای سرگرمی و تفریح را مدیریت کنند.

آموزش پول به کودکان از چه زمانی باید شروع شود؟

لورا لوین، مدیر اجرایی Jump $tart Coalition می‌گوید:

آموزش پول به کودکان باید از دوران پیش‌دبستانی آغاز شود. سعی کنید مدیریت پول را کم‌کم و بیشتر به عنوان یک عرف و نگرش به او آموزش دهید به جای این که پیچیدگی‌های مالی را آموزش دهید.

در ادامه با چند روش آموزش پول به کودکان که کمک می‌کند تا متوجه شوند چه زمانی باید پول را پس‌انداز و چه وقت خرج کنند آشنا می‌شوید.

آموزش پس‌انداز کردن

آموزش پس‌انداز کردن

مقاله مرتبط: می دانید کودک شما از چه سنی به بالش نیاز دارد؟

  • یک قلک یا یک شیشه تهیه کنید یا چیزی که شفاف باشد و بچه‌ها بتوانند اضافه شدن پول را ببینند. شما می‌توانید یک خط برای تعیین هدف بصری ترسیم کنید و آن‌ها می‌توانند جمع شدن سکه‌ها را مشاهد کنند. لوین مطرح می‌کند:

این کار بیشتر برای بچه‌های کوچک‌‌تر که نمی‌توانند پول را بشمارند مناسب است چون آن‌ها این حس را پیدا می‌کنند که به سمت هدف در حال حرکت هستند. کودکان پیش‌دبستانی هم می‌توانند شیشه را با برچسب‌ یا رنگ مطابق میل خودشان تزئین کنند تا به آن‌ها در ایجاد ارتباط با پول کمک کند.

  • آن‌ها را برای باز کردن حساب بانکی‌شان با خود به بانک ببرید. دیدن بانک به آن‌ها کمک می‌کند تا بفهمند که پول‌هایشان به کجا می‌رود و با مفاهیم بانک و موسسات مالی هم آشنا می‌شوند. همچنین بررسی کنید که آیا بانک شما برنامه‌ای برای آموزش پول به کودکان یا توری خاص برای کودکان دارد.
  • به آن‌ها اجازه دهید تا خودشان اهداف پس‌اندازشان را تعیین کنند. ایده خوبی است که تمام پول بچه‌ها را برای دوران دانشگاه پس‌انداز کنید اما بچه‌های کوچک از تعیین اهداف کوچک که برای آن‌ها سرگرم‌کننده و معنادار است چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. لوین اضافه می‌کند:

نتیجه نهایی در آینده خیلی دور که دست یافتنی نباشد زیاد جالب نیست اما وقتی ‌که بچه‌ها بتوانند به آن برسند، می‌توانند در آینده، بیشتر و برای مدت زمان طولانی‌تری پس‌انداز کنند.

  • دستورالعمل‌هایی برای پس‌انداز و خرج‌کردن پول در نظر بگیرید. در برخی از خانواده‌ها بچه‌هایشان به طور جداگانه درصد مشخصی از پول را پس‌انداز می‌کند. اگر این کار را انجام می‌دهید، حتما پول کمی به بچه‌ها بدهید و از پدر و مادربزرگ‌ها هم بخواهید همین کار هنگام دادن هدایای نقدی انجام بدهند.
  • عادت‌های خوب خرج‌کردن و پس‌انداز را الگو قرار دهید. براساس نظرسنجی انجام شده توسط TheMint.org، والدین بیشترین تاثیر را بر نحوه پس‌انداز یا خرج کردن پول کودکان دارند. عادت‌های خرج کردن خودتان را بررسی کنید: اگر شما به بچه‌ها می‌گویید که باید معقولانه پول خرج کنند اما خودتان به سرعت آخرین مدل گوشی یا لباس را می‌خرید، آیا صحبت‌های شما تاثیر خواهد داشت؟ همچنین با فرزندان متناسب با سن‌شان درباره تصمیمات مالی که به عنوان یک بزرگسال اتخاذ می‌کنید صحبت کنید. سو بوتسوا مادر دو بچه از کالیفرنیا می‌گوید:

به جای این که بگویم پول نداریم. به بچه‌ها توضیح می‌دهم که مامان و بابا تصمیم به پس‌انداز کردن پول گرفته‌اند.

آموزش خرج کردن

آموزش خرج کردن

مقاله مرتبط: چگونه با کودک در مورد خشونت و ترس صحبت کنیم؟

  • یکی از اصول اولیه آموزش پول به کودکان نشان دادن اسکناس و سکه و آموزش ارقام است. به آن‌ها پول را نشان دهید. بزگسالان ممکن است هزینه‌ها را با کارت اعتباری یا به صورت الکترونیکی پرداخت انجام دهد اما کودکان وقتی که پول و سکه را ببینند بیشتر درک می‌کنند. لوین می‌گوید:

ما باید به خاطر داشته باشیم که کودکان امروز نسبت به زمان ما پول نقد و معاملات مالی را کمتر می‌بینند. ما باید اطمینان حاصل کنیم که بچه‌ها درکی از پول نقد به عنوان مبنایی برای یادگیری بیشتر در مورد پول در آینده داشته باشند. حتی اگر فکر کنیم که نسل‌ آن‌ها از پول نقد استفاده نخواهد کرد، باز هم کودکان نیازمند دیدن یک شی ملموس هستند.

  • اجازه تجربه خرید کردن و پرداخت پول را به آن‌ها بدهید. اگر برای خریدن یک خوراکی بعد از مدرسه یا مهدکودک جایی توقف کردید، به فرزندتان کمی پول بدهید و اجازه دهید خودش انتخاب کند. او به سرعت تفاوت قیمت یک بسته کوچک چیپس با بزرگتر را خواهد فهمید.
  • تفاوت بین خواسته و نیاز را آموزش دهید. با کودکان صبحت کنید در مورد اینکه تبلیغات طراحی شده‌اند تا در آن‌ها برای خرید چیزی که آن‌ها می‌فروشند احساس نیاز ایجاد کنند. از آن‌ها بپرسید، این چه ارزشی دارد؟ اوایل که به بچه‌ها پول می‌دهید، اغلب وسوسه می‌شوند تا آن‌ را صرف اسباب‌های ارزان قیمت کنند. خوب است که به آ‌ن‌ها اجازه دهیم تا وسایل بنجل و بدردنخور را بخرند اما همچنین برای آن‌ها مشخص کنید که کدام اسباب‌بازی برای مدت طولانی‌تری قابل استفاده بوده یا علاقه بیشتری به آن‌ها داشته است.‌
  • قیمت‌ها را با بچه‌های بزرگتر مقایسه کنید. اگر شما به دنبال خرید یک تلویزیون یا رایانه جدید هستید، از فرزندتان بخواهید تا در هنگام نگاه کردن به کاتالوگ‌ها یا جستجو در اینترنت برای انتخاب بهترین خرید به شما کمک کند. وقتی برای غذا خوردن بیرون می‌روید می‌تواند به شما در محاسبه هزینه غذا یا مقدار پولی که باید پس بگیرید کمک کند.
  • به کودک اجازه دهید تا از تجربیات درس بگیرد. این مسئله شامل تصمیمات نادرست هم است اگرچه دردناک است که مشاهده کنید فرزندتان پولش را هدر می‌دهد. لوین می‌گوید:

بهترین درس این است که کودکان شروع به یاد گرفتن ارزش وسایل کنند و انتخاب‌های هوشمندانه انجام دهند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید