صحبت کردن با کودک یکی از حساس‌ترین عوامل در تربیت کودک است. در واقع، اگر بخواهیم گفت و گویی موثر و طولانی با فرزندان خود داشته باشیم، باید راه و روش صحبت کردن با کودکان را بلد باشیم. بسیاری از والدین، از اینکه فرزندشان آن طور که باید و شاید با آن‌ها صحبت نمی‌کند، ناراحت هستند. مثلا یک مادر انتظار دارد که فرزندش در راه بازگشت از مدرسه، تمام چیزهایی را که اتفاق افتاده برایش تعریف کند، اما هر روز در پاسخ سوال «خب، چه خبر؟»، پاسخی کوتاه و مختصر مثل  «همه چی خوب بود» دریافت می‌کند. صحبت با فرزندان به شیوه‌ای موثر و مفید، روش‌ و قلق‌های مخصوص به خود را دارد. اگر شما هم از آن دسته والدین هستید که دوست دارید بتوانید خیلی بیشتر و بهتر با فرزند خود صحبت کنید و از اتفاقات اطراف او مطلع شوید، ادامه مقاله را از دست ندهید.

علت ناکامی والدین در صحبت کردن با کودک چیست؟

گفتگو با کودک

وسایل متعدد ارتباطی مانند تبلت و موبایل‌ باعث شده اعضای خانواده از هم فاصله بگیرند. این بسیار رایج و طبیعی است و متاسفانه یکی از ابعاد منفی گسترش ارتباطات است. اما چگونه می‌توان وجود و حضور این عناصر پر زور که ما و فرزندانمان را از هم دور کرده‌اند، سر و سامان داد و مدیریت کرد؟ برای شروع مدیریت وسایل ارتباطی گسترده در منزل و ایجاد فضایی دوستانه بدون این ابزارها باید دست به اقدامی جدی بزنید.

به عنوان مادر یا پدر خانواده، استفاده از موبایل، تبلت و وسایلی شبیه این‌ها را محدود کنید. بهتر است این محدودیت استفاده به ویژه در زمان‌هایی مانند زمان صرف غذا، حالت جدی‌تری به خود بگیرد و به هیچ‌کس اجازه استفاده از تلفن یا تبلت داده نشود. حتما در ابتدای این راه با مقاومت و ناراحتی فرزندانتان رو به رو خواهید شد، اما تحمل کنید. ایرادی ندارد که در آغاز این برنامه همه از دست شما دلخور شوند، مهم این است که به زودی به نبود تبلت و تلفن عادت می‌کنند.

بیشتر بخوانید:  ۷ ترفند برای جدایی کودک از موبایل

پس در وهله اول باید عامل عدم شکل‌گیری مکالمات را شناسایی کنید. در گام بعدی، سعی کنید مکالماتی جالب در هنگام با هم بودن داشته باشید و از هر عضو خانواده بخواهید که حضوری موثر و فعال داشته باشد. شاید طرح موضوعی جذاب برای پیگیری از سوی تمام اعضای خانواده کمی سخت به نظر برسد، اما پرسش‌های زیر به شما کمک می‌کند تا شروعی خوب داشته باشید و در صحبت کردن با کودک موفقیتی خوب و رو به جلو را تجربه کنید.

چه پرسش‌هایی برای صحبت با فرزندان مناسب است؟

صحبت با کودک

برای اینکه صحبت کردن با کودک و فرزندان، در هنگامی که در خانه یا هر مکان دیگری در کنار هم هستید، کاری دل‌پذیر باشد، باید موضوعات مناسبی مطرح کنید. موضوعاتی که همه افراد خانه در‌باره آن حرفی برای گفتن دارند و قابلیت مشارکت و تعامل اعضای خانه را بالا می‌برند. در ادامه چند پیشنهاد خوب برای شروع صحبت با کودک خود برایتان مطرح می‌کنیم

 • هرکسی بگوید که بهترین بخش روزش چه بوده و امروز برایش چگونه سپری شده است؟
 • هر کسی درباره سخت‌ترین کاری که امروز انجام داده صحبت کند
 • امروز برای اینکه مهربان بودن را به دیگران نشان بدهید، چکار کرده‌اید؟
 • امروز با چه کسی بازی کرده‌اید؟ بازی شما چه بوده است؟
 • بزرگ‌ترین فرق امسال با سال گذشته برایتان چه بوده است؟
 • کدام قوانین خانه با قوانین مدرسه متفاوت است؟ به نظرتان علت چیست؟
 • وقت ناهار را با چه کسی گذرانده‌اید؟
 • با ۵ واژه خود را توصیف کنید؟
 • چه کاری شما را به خوشحال‌ترین فرد تبدیل می‌کند؟
 • شگفت‌انگیزترین چیزی که برایتان اتفاق افتاده چه بوده است؟
 • بدترین اتفاقی که برایتان افتاده چه بوده و از آن چه آموخته‌اید؟
 • اگر بتوانید ۳ سال به عقب بازگردید به خودتان در آن سن چه نصیحت‌هایی می‌کنید؟
 • برای چه چیزهایی بیش از همه خدا را شاکر هستید؟
 • بهترین دوستتان کیست؟ چرا او را بیشتر از بقیه دوست دارید؟
 • اگر بتوانید چگونه دنیا را تغییر می‌دهید؟

صحبت پدر و فرزند

اگر بتوانید با پرسش‌هایی جذاب، اعضای خانواده را به چالش بکشید به موفقیت بزرگی دست یافته‌اید. در خلال این صحبت کردن با کودک است که می‌توانید بیشتر درباره آن‌ها بدانید و در صورت لزوم، کمک‌شان کنید. ضمن اینکه صمیمت اعضای خانواده هم بیشتر خواهد شد. حواستان باشد که پرسش‌ها متنوع و جذاب باشند.

شما چقدر با فرزند خود صحبت می‌کنید و برای صحبت کردن با کودک خود از چه روشی استفاده می‌کنید؟ به نظر شما چه سوالات دیگری می‌تواند کودک را به صحبت بیشتر و ابراز احساساتش ترغیب کند؟

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید