بچه‌ها همیشه مشغول دویدن و بازی کردن هستند و همین باعث می‌شود که آسیب ببینند. کمک های اولیه برای کودکان بعد از زخمی شدن یا آسیب دیدگی آن‌ها ضروری است. وقتی شما با شرایطی مواجه خواهید شد که در آن کودک شما یک جراحت یا سوختگی خفیف را تحمل می‌کند ممکن است دچار ترس و دلهره شوید، اما سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و از این کمک های اولیه برای کودکان استفاده کنید.

کمک های اولیه برای کودکان

در زیر چند نمونه از کمک‌های اولیه برای آسیب های متداول کودکان آورده شده ‌است. توجه کنید که این کمک های اولیه برای کودکان صرفا در لحظه حادثه است و شما باید کودک آسیب دیده خود را هر چه زودتر به یک مرکز پزشکی برسانید.

۱. بریدگی ها و خراشیدگی

کمک های اولیه برای کودکان

چه کاری باید انجام دهید: یکی از مهمترین کمک های اولیه برای کودکان که در این مواقع باید انجام شود متوقف کردن خونریزی است که می‌تواند با فشار دادن بر روی محل جراحت انجام شود. سپس، ضدعفونی کردن زخم را با یک مایع ضدعفونی کننده و آب ولرم انجام دهید، محل زخم را تخلیه کنید و ذرات کثیفی که ممکن است در زخم جای گرفته باشند را از بین ببرید. بعد از آن روی زخم ضدعفونی کننده بزنید و به وسیله باند محل جراحت را به آرامی ببندید.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: اگر در ۱۰ سال گذشته به او واکسن کزاز تزریق نشده‌ است کودک خود را برای تزریق واکسن کزاز به درمانگاه ببرید. هر روز بانداژ را تعویض کنید تا زخم التیام پیدا کند.

بیشتر بخوانید: زمین خوردن کودک در چه مواردی خطرناک است و بعد از آن چه باید کرد؟

۲. سوختگی

چه کاری باید انجام دهید: بلافاصله دست فرزندتان را حدودا ۵ دقیقه زیر آب سرد قرار دهید. دو اشتباه رایج هنگام درمان سوختگی وجود دارد. اول، از گذاشتن یخ روی محل آسیب دیده خودداری کنید زیرا گردش خون در آن منطقه را متوقف می‌کند و فرآیند بهبودی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دوم، از استفاده روغن، کره یا دیگر مواد برای پوشاندن سطح سوختگی اجتناب کنید زیرا سوزش محل سوختگی را افزایش می‌دهد و مانع از درمان مناسب می‌شود.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: سوختگی می‌تواند تجربه دردناکی باشد و مراحل درمان به احتمال زیاد باعث ناراحتی زیادی برای کودک می‌شود. اگر درد، خیلی شدید یا غیرقابل تحمل است، سریعا با پزشک مشورت کنید. برای فرزندتان خوددرمانی نکنید.

۳. خونریزی بینی

چه کاری باید انجام دهید: تلاش کنید فرزندتان با تکیه محکم روی صندلی بنشیند. یک پارچه نرم را برای حدودا ۵ الی ۱۰ دقیقه در دو طرف پل (برآمدگی) بینی به آرامی قرار دهید، با انجام این کار خون ریزی باید متوقف شود. اگر نشد، می‌توانید این فرآیند را تا زمانی که خونریزی متوقف شود تکرار کنید.

در این شرایط باید از دو چیز اجتناب کرد. اول، از چک کردن برای اینکه ببینید خونریزی متوقف شده است خودداری کنید این کار، خونریزی را طولانی‌تر می‌کند. دوم، از خم کردن سر به پشت (عقب) خودداری کنید خون می‌تواند به عقب جریان یابد و کودک را خفه کند.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: دقت کنید کودک شما برای ۲۴ ساعت به بینی خود ضربه ای وارد نکند.

۴. گرمازدگی

کمک های اولیه در صورت گرمازدگی

چه کاری باید انجام دهید: اولین کاری که باید انجام دهید این است که راهی برای کاهش دمای بدن کودک پیدا کنید. اگر شما در منزل هستید، او را به حمام ببرید و او را با آب سرد بشویید (حمام کنید). اگر آب سرد در دسترس نیست، یخ را در یک پارچه بپوشانید و به گردن و زیربغل‌ کودک بمالید.

پیگیری مراقبت بعد از کمک های اولیه: مواردی وجود دارند که کودک شما ممکن است قادر نباشد افت دما را تحمل کند و شروع به لرزیدن کند. دقت کنید که بعد از کاهش دمای بدن، آن‌ها را گرم نگه دارید. اگر کودک شما هنوز می‌لرزد، سریعا با دکتر مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: نکاتی برای افزایش ایمنی کودکان و مراقبت از آن‌ ها در فصل زمستان

۵. جراحت سر

چه کاری باید انجام دهید: در صورت آسیب دیدگی در ناحیه سر دقت کنید که فرزند شما آیا نشانه‌ای از آسیب شدید سر را نشان می‌دهد؟ این نشانه‌ها شامل تاری دید، تعادل نامناسب یا از دست دادن حافظه است. پس از آن، به دنبال هر‌گونه زخم بازی باشید که ممکن است وجود داشته باشد. اگر زخم باز وجود داشت آن منطقه را با مقداری مایع ضدعفونی کننده و آب ولرم بشوئید. اگر خونریزی بیش از حد وجود دارد، با استفاده از یک پارچه برای حدود ۱۰ دقیقه فشار وارد کنید.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: بررسی کنید که کودک شما هر ۲ ساعت علائم آسیب شدید سر را نشان می‌دهد. اگر علائم را داشت او را به دکتر ببرید. اگر یک بریدگی عمیق داشت، او را برای بخیه زدن یا مراقبت بیش‌تر به بیمارستان ببرید.

۶. نیش زنبور

کمک های اولیه برای کودکان

چه کاری باید انجام دهید: اولین کاری که باید انجام دهید این است که نیش را از بدن خارج کنید. شما می‌توانید با استفاده از ناخن‌گیر یا موچین نیش را به آرامی خارج کنید. توجه داشته باشید که استفاده از انگشت دست برای خارج کردن نیش از بدن، زهر بیشتری را در جریان خون فرزند شما آزاد می‌کند و بنابراین توصیه نمی‌شود. بعد از برداشتن نیش، کمی یخ و یا کمپرس سرد بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا درد را بی‌حس کنید.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: اگر کودک شما حساسیت یا بی حالی را تجربه کند در اینصورت حتما به دکتر مراجعه کنید زیرا این می‌تواند یک واکنش آلرژیک باشد.

۷. شکستگی‌ها

چه کاری باید انجام دهید: در صورت خونریزی، از یک پارچه برای اعمال فشار بر روی ناحیه زخمی استفاده کنید. اول، کودک خود را راحت بگذارید و یا به او اجازه دهید دراز بکشد تا از حرکت بیش از حد جلوگیری کنید. دوم، تکه های یخ را در یک کیسه پارچه‌ای پر کنید و به آرامی ناحیه آسیب‌دیده را ماساژ دهید تا درد تسکین یابد. در نهایت، شما نیاز دارید که از همسایه‌ها، دوستان و همسر خود کمک بگیرید تا سریعا کودک را به دکتر برسانید زیرا کودک شما باید ثابت و بدون حرکت بماند که می‌تواند برای رفتن به بیمارستان چالش‌برانگیز باشد.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: تنها به آن‌ها اجازه دهید تا فعالیت‌های فیزیکی لازم را انجام دهند تا از آسیب بیش‌تر به استخوان جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: درمان خانگی نیش حشرات ؛ توصیه‌ هایی برای والدین کودکان خردسال

۸. خفه گی

چه کاری باید انجام دهید: فرزندتان را تشویق کنید که سعی کند خودش سرفه کند. اگر او تا ۳ ثانیه بعد قادر به انجام این کار نباشد، بلافاصله مانور هیملیچ را انجام دهید. این کار با قراردادن خودتان در پشت آن‌ها انجام می‌شود. دوم، دو دست و بازو را زیر کمر آن‌ها قفل کنید. یک دست را مشت کرده و با دست دیگر ناحیه انگشت شست دست مشت شده را در زیر جناغ سینه و بالای ناف کودک قرار دهید. در پایان، این ناحیه را به صورت قوس به بالا محکم فشار دهید، همزمان با کمک بالاتنه یک فشار رو به جلو نیز به بیمار وارد کنید تازمانی که ماده غذایی به بیرون پرتاب نشد این کار را ادامه می‌دهیم.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: کودکان خود را در مورد نحوه انجام مانور هیملیچ آموزش دهید. این حتی می‌تواند به تنهایی با استفاده از لبه میز یا صندلی با فشار نزدیک ناف انجام شود.

۹. حملات صرع

چه کاری باید انجام دهید: پس از برداشتن هرگونه اشیا از روی زمین، کودک خود را به آرامی روی زمین بگذارید زیرا آن‌ها می‌توانند به خودشان آسیب بزنند. سپس هرگونه ماده غذایی اگر دردهان کودک وجود دارد خارج کنید، بعد از این، شما می‌توانید یک حوله تاشده یا بالش زیر سر آن‌ها بگذارید.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: زمانی که آن‌ها بهبود می‌یابند، با کلمات ساده به آن‌ها توضیح دهید که چه اتفاقی افتاده است. اگر تشنج آن‌ها بیش‌تر از ۵ دقیقه طول می‌کشد، سریعا آن‌ها را به پزشک برسانید.

۱۰. مسمومیت با مصرف مواد شیمیایی

کمک های اولیه برای کودکان

چه کاری باید انجام دهید: کودکان کنجکاو هستند و ممکن است هرچیزی را بخورند به همین خاطر یکی از مهمترین کمک های اولیه برای کودکان در صورت خوردن مواد شیمیایی توسط کودک است. ابتدا، مطمئن شوید که کودک شما با استفاده از آب، دهان خود را تمیز می‌کند بنابراین تمام مواد شیمیایی باقی‌مانده شسته شده‌است. دوم، لباس‌های آن‌ها را تعویض کنید زیرا بوی ماده شیمیایی ممکن است باعث تهوع آن‌ها شود. سوم، به آن‌ها مقداری شیر بدهید تا ماده شیمیایی را رقیق کند. به کودک کمک کنید، از استفراغ خودداری کنند چون ممکن است باعث آسیب بیش‌تر به لوله مری شود.

پیگیری مراقبت بعد از کمک‌های اولیه: ظرف ماده سفیدکننده را با خود به بیمارستان ببرید اگر نیاز به درمان بیش‌تر داشته باشد پزشکان بهتر می‌توانند به نتیجه برسند.

در این مقاله با ۱۰ مورد از کمک های اولیه برای کودکان آشنا شدید اگر شما هم آموزش یا مراقبت ویژه‌ای برای کمک به کودکان آسیب دیده می‌دانید حتما زیر همین مطلب در وبسایت کودکت بنویسید تا به ما و سایر والدین کمک کنید تا در صورت بروز حادثه برای کودکان بدون ترس و دلهره از کمک های اولیه برای کودکان استفاده کنیم.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید