تربیت کردن کودکان نقش مهمی در پرورش یک کودک سالم دارد. اما چگونه می‌توان از پس تربیت کودک حساس برآمد؟ مسئله نگران‌کننده‌ای در مورد یک تربیت کودک حساس وجود ندارد؛ در واقع کودک حساس ممکن است یکی از مهربان‌ترین و عاطفی‌ترین کودکانی باشد که شما در طول زندگی ملاقات کرده‌اید. اما بالا رفتن میزان حساسیت و زودرنجی کودکان، والدین را با چالش‌هایی رو به رو خواهد کرد. کودکان حساس معمولا سریع آشفته می‌شوند. زیاد گریه می‌کنند و همیشه نگران پیش آمدن مشکل هستند. همچنین نیاز دارند که مکررا به آنها اطمینان داده شود. بعضی از کودکان حساس، فقط از نظر عاطفی حساس نیستند. صدا‌های بلند و نور چراغ می‌تواند باعث برانگیخته شدن آنها شود. آنها از جمعیت زیاد هم ممکن است بترسند و از هر گونه تغییری، فراری هستند.

عده‌ای از افراد فکر می‌کنند کودکان حساس، خجالتی هستند؛ در حالی که مشکل به همین جا ختم نمی‌شود. کودکان حساس نسبت به هر مسئله‌ای بیش از حد واکنش نشان می‌دهند. آنها نسبت به سایر کودکان بیشتر از حد معمول می‌ترسند، هیجان‌زده و عصبانی می‌شوند. اگر چه تربیت سفت و سخت می‌تواند باعث تغییر رفتار کودکان شود، اما تنبیه‌های سخت ممکن است باعث مشکلات بیشتری در کودکان حساس شود. راهکار‌های تربیتی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، می‌تواند در تربیت کودک حساس به شما کمک کند.

استراتژی‌هایی برای تربیت کودک حساس

حساس بودن کودک خود را قبول کنید

تربیت کودک حساس

بیشتر بخوانید: آیا بی حوصلگی یا سر رفتن حوصله در کودکان مفید است؟

برای تربیت کودک حساس سعی نکنید که طبیعت فرزند خود را تغییر دهید. به جای اینکه فرزند خود را به عنوان یک کودک عجیب و غریب در نظر بگیرید، روی نقاط قوت او تمرکز کنید. تشخیص دهید که چه عواملی ممکن است برای یک کودک قابل هضم باشد یا یک کودک حساس را آشفته کند. به جای اینکه او را از مواجه شدن با تجربیات جدید محروم کنید، به او راه مقابله با این احساسات را بر اساس یک شیوه مورد قبول اجتماعی آموزش دهید. زمانی که از حساسیت کودک خود به تنگ آمده‌اید با خود بگویید که این جنبه از رفتار کودک شما باعث عشق ورزیدن بیشتر او نسبت به دیگران خواهد شد.

زمانی برای استراحت و آرامش کودک فراهم کنید

اکثر کودکان حساس از خیابان‌های شلوغ، نور چراغ‌ها و مکان‌های پر هرج و مرج می‌ترسند. این مسائل را حتما در رابطه با تربیت کودک حساس خود در نظر بگیرید. گوشه آرامی را برای کودک خود در نظر بگیرید و او را تشویق به انجام فعالیت‌های آرام‌بخشی مانند رنگ‌آمیزی و شنیدن موسیقی با هدفون کنید. کودک شما کم کم عادت می‌کند که در مواقعی که دچار اضطراب شده، کتاب بخواند یا خودش را با شنیدن موسیقی آرام کند.

محدودیت‌هایی را در نظر بگیرید

نحوه برخورد با کودک زودرنج

بیشتر بخوانید: تربیت کودک محور و دادن اختیار عمل به کودکان یا روش سخت گیرانه؟

ممکن است وسوسه شوید که از رعایت قوانین به خاطر آرامش کودک خود صرف‌نظر کنید، اما این چشم‌پوشی و کوتاه آمدن در بلند‌مدت به نفع کودک شما نخواهد بود. انعطاف‌پذیر باشید، اما به یاد داشته باشید که این قوانین از فرزند شما فرد مسئولیت‌پذیری در آینده خواهد ساخت. اگر روش تربیتی بسیار سهلگیرانه‌ای در پیش بگیرید، کودک آمادگی لازم برای مواجهه با دنیای واقعی پیدا نمی‌کند. اگر میزان نظم و انضباط را در ارتباط با کودک حساس خود کم کنید، فرصت یادگیری و رشد کودک را در زمینه پذیرش عواقب کار‌هایش از او خواهید گرفت.

کار‌های کودک حساس را تشویق کنید

بچه‌های حساس نیاز به تشویق دارند. حتی در صورتی که کودک موفقیتی کسب نکرده، او را تشویق کنید. همچنین کودکانی که به طور مداوم مورد تشویق والدین خود قرار می‌گیرند، از اعتماد به نفس بیشتری نسبت به کودکانی که به صورت متناوب تشویق می‌شوند، برخوردار هستند. ممکن است کودک از تشویق شما بابت انجام کار‌هایی که هر کودک دیگری هم قادر به انجام آن است، برداشت اشتباهی داشته باشد. سعی کنید به جای نتایج فعالیت‌های کودک، تلاش‌های آنها را ستایش کنید. خیلی مهم است زمانی که فرزندتان به شما حقیقت را می‌گوید او را ستایش کنید. بچه‌های حساس تمایل دارند برای خارج شدن از دردسر، دروغ بگویند. بنابراین خیلی مهم است کودک را برای صادق بودنش مورد تشویق قرار دهید، به خصوص وقتی که نظر و ذهنیت مطلوبی درباره راستگویی ندارد.

برای کودک پاداش در نظر بگیرید

کودکان حساس زمانی که احساس کنند به دردسر افتاده‌اند یا گرفتار مشکلی شده‌اند، پریشان می‌شوند. شما می‌توانید با تغییر نوع رفتار خود و در نظر گرفتن پاداش، کودک را آرام کنید. مثلا به جای اینکه بگویید «تا زمانی که شام نخوری، از دسر خبری نیست». با این جمله او را تشویق کنید. «اگر شام‌ت را کامل بخوری، می‌توانی از خوردن دسر هم لذت ببری». یک سیستم پاداش رسمی برای تقویت نقاط عطف و تغییر رفتار کودک تنظیم کنید. به این نکته توجه داشته باشید که یک کودک حساس اگر گاهی پاداش دریافت نکند، احساس بدی خواهد داشت. می‌توانید با این جمله «فردا دوباره برای انجام این کار تلاش می‌کنی» به او انرژی دهید.

بیان احساس را به کودک بیاموزید

بیان احساس در کودک حساس

خیلی مهم است که کودکان حساس نحوه بیان احساسات خود را یاد بگیرند. همچنین باید راه مقابله با این احساس را یاد بگیرند. به کمک تعلیم احساسات به کودک راه تشخیص و مواجه شدن با احساسات ناخوشایند را بر اساس یک راه مورد قبول اجتماعی آموزش دهید. کودکان حساس معمولا با رفتار خود، نوع احساسشان را به والدین نشان می‌دهند. به کودک بیاموزید که برای احساسی که دارد، یک کلمه پیدا کند. پیدا کردن یک نام برای احساسی که دارد، به او کمک می‌کند که احساسش را راحت‌تر بیان کند و شما هم بهتر احساس او را درک کنید.

بیشتر بخوانید: درک احساسات کودکان؛ از احساس شرم تا غرور

مهارت حل مسئله را به کودک بیاموزید

آموزش مهارت‌های حل مسئله و تفکر انتقادی می‌تواند تغییر بزرگی در تربیت کودک حساس ایجاد کند. دستورالعمل‌های گام به گام مقابله با مشکلات را به کودکان خود بیاموزید و اعتماد به نفس از دست رفته او را برای برخورد با موقعیت‌های ناراحت‌کننده بازگرداند.

از تنبیه‌های منطقی برای تربیت کودک حساس استفاده کنید

کودکان حساس هم مانند سایر کودکان نیاز به تنبیهات مناسب و اثر‌بخش دارند. فقط به این دلیل که کودک حساس سریع گریه می‌کند یا زود‌رنج است به این معنی نیست که باید از تنبیه فرار کند. از تنبیهات منطقی استفاده کنید. این تنبیه‌ها درس‌های ارزشمندی به کودک می‌دهد. در تنبیه‌ها تمرکز اصلی باید روی تربیت کردن باشد تا مجازات.

تربیت و نظم و انضباط بخشیدن به رفتار کودکان حساس مسئله مهمی است و از او یک فرد بالغ و آگاه در آینده خواهد ساخت. استراتژی‌های بالا به کودکت کمک می‌کند که از مزایای یک تربیت مفید و هوشمندانه در زمان اضطراب و هیجان بهره‌مند شود.