ممکن است نگران کمبود شیر مادر باشید. اگر شیر را داخل بطری به کودک می‌دهید، می‌توانید از میزان دقیق آن مطمئن باشید. اما اگر بدون بطری و مستقیم شیردهی می‌کنید نمی‌توانید به صورت دقیق میزان شیر را اندازه‌گیری کنید. پس چگونه باید متوجه شد که با کمبود شیر مادر مواجه هستید یا که میزان شیر شما کافی است؟

برای درک کامل این مسئله، بهتر است که اندازه‌گیری را کنار بگذاریم. به جای اندازه‌گیری میزان شیردهی ما به دنبال یک سری نشانه‌ها خواهیم بود. این نشانه‌ها به ما نشان می‌دهد که کودک شیر لازم را مصرف می‌کند یا با کمبود شیر مادر مواجه است؟ با کودکت همراه باشید تا این نشانه‌ها را برای شما توضیح دهیم.

کمبود شیر مادر را با وزن کودک اندازه بگیرید

کمبود شیر مادر

در روزهای ابتدایی تولد، ممکن است نوزاد شما تا ۱۰ درصد از وزن خود را از دست دهد. پس از این روزها نوزاد شما شروع به افزایش وزن خواهد کرد. همین کسب وزن می‌تواند نشانه این باشد که شما با کمبود شیر مادر مواجه نیستید و نگران تغذیه کودک نباشید.

نشانه‌های دیگر عبارتند از:

  • نوزاد شما پستان را جذب می‌کند و شما هر ۲ تا ۳ ساعت یا ۸ تا ۱۲ بار در روز شیردهی دارید.
  • بعد از روز پنجم زندگی کودک شما پوشک خود را خیس خواهد کرد. هر روز بین ۶ تا ۸ پوشک خیس را تعویض می‌کنید.
  • در هنگام شیردهی می‌توانید متوجه قورت دادن شیر توسط کودک شوید. همچنین می‌توانید شیر را در دهان او ببینید.
  • بعد از شیردهی، پستان شما نرم‌تر خواهد بود و حس پر بودنی که قبل از شیردهی داشتید را نخواهد داشت.
  • کودک شما به نظر راضی و آرام است. همچنین نوزاد بین شیردهی ممکن است بهتر بخوابد.

بیشتر بخوانید؛ آیا با مزایای شیردهی برای مادر و کودک یا فواید شیر مادر آشنا هستید؟

تخلیه شکم نشانه مطمئنی است؟

اولین مدفوعی که کودک شما خواهد داشت مکونیوم نام دارد. مکونیوم غلیظ، چسبناک و سیاه و سبز تیره است. یک نوزاد ممکن است در دو روز ابتدایی زندگی خود روزی یک یا دو بار این مدفوع را داشته باشد. با گذر از این دوره، محتویات شکم نوزاد شما بیشتر مایل به سبز و زرد خواهد بود. این محتویات شل‌تر می‌شود. شیردهی، محتویات را زرد‌تر و شل‌تر خواهد کرد و شاید بتوانید شیر لخته را هم در مدفوع مشاهده کنید.

در طول هفته‌های ابتدایی کودک شما حدودا دو بار یا بیشتر تخلیه شکم در روز خواهد داشت. اما پس از این چند هفته، الگوی این مسئله تغییر خواهد کرد. البته هر کودکی متفاوت است، بعد از یک ماه ممکن است با هر بار تعویض پوشک شما متوجه حضور مدفوع شوید. همچنین اگر کودک شما هر چند روز یک بار تخلیه شکم دارد جای نگرانی نیست و این مسئله هم طبیعی است. شیر مادر یک غذای مقوی است و به راحتی هضم خواهد شد. به همین خاطر ممکن است اضافات زیادی نداشته باشد و با پوشک کثیف مواجه نشوید.

تفاوت رشد سریع کودک و کمبود شیر مادر

کمبود شیر مادر

بیشتر بخوانید؛ رژیم غذایی مناسب دوران شیردهی و بایدها و نبایدهای غذایی در شیردهی

ممکن است کودک شما مدتی به خوبی از شیر شما تغذیه کند. پس از مدتی ممکن است مشاهده کنید که او سیر نمی‌شود و نیاز به میزان شیر بیشتری دارد. در این موارد نگران نباشید چون مشکل شما کمبود شیر مادر نیست. بلکه ممکن است این سیر نشدن به خاطر دوران رشد سریع کودک باشد.

هر کودک ممکن است در دوران مختلفی از زندگی خود با این دوره رشد سریع مواجه شود. اما به صورت کلی می‌توان یک سری تاریخ را مشخص کرد. ۱۰ روزگی، سه هفتگی، شش هفتگی، سه ماهگی و شش ماهگی دوران مشخص و عموم رشد سریع است. در این دوران نوزاد شما خواستار شیر بیشتری است و این درخواست ممکن است تنها چند روز ادامه داشته باشد. برای گذر از این دوران باید بتوانید شیر بیشتری را تهیه کنید و بدن خود را برای ایجاد شیر بیشتر تحریک کنید.

تاثیر بر روی خواب شب

در طول دو ماه ابتدایی زندگی، کودک شما بین ۲ تا ۳ ساعت نیاز به شیردهی دارد. این مسئله در طول شب هم نمود خواهد داشت. پس از دو ماه ابتدایی، فاصله شیر خوردن کودک ممکن است طولانی‌تر باشد. این مسئله نیاز به شیردهی در شب را کم خواهد کرد.

باز هم می‌گوییم که هر کودکی متفاوت است، یک سری نوزادها پس از سه ماه ابتدایی هر شب به خواب فرو خواهند رفت. برخی کودکان ممکن است تا چندین ماه به این مرحله نرسند. این الگوی خواب با شیرخشک هم صدق می‌کند و مشکلی در زمینه کمبود شیر مادر وجود ندارد.

برای گذراندن آزمون به دکتر سر بزنید

پس از گذشت چند از روز از تولد نوزاد، دوباره به دکتر خود سر بزنید تا وزن فرزند و دیگر نکات سلامت کودک را چک کنید. در این ویزیت شما مطمئن خواهید شد که کودک چه میزان شیر مصرف کرده است. مهم است که به صورت منظم هر چند وقت یک بار به دکتر خود سر بزنید. در این ویزیت‌ها دکتر رشد کودک را هم محاسبه می‌کند.

بیشتر بخوانید؛ ۳۰ مورد از نکات تخصصی شیردهی که هر مادری باید بداند

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت؟

در برخی شرایط ممکن است نیاز داشته باشید که با دکتر خود تماس حاصل کنید. این تماس ممکن است در زمان مقرر چک‌آپ کودک نباشد. اما این شرایط چگونه است و چه زمانی بهتر است که به دکتر مراجعه کنید؟

  • اگر کودک شما شیر نمی‌خورد.
  • کودک شما خوابالو است و برای اکثر زمان‌های شیردهی بیدار نمی‌شود.
  • ادرار کودک صورتی، قرمز یا زرد خیلی تیره است. همچنین پس از پنج روز ابتدایی زندگی، پوشک‌های خیس نوزاد در طول روز کمتر از ۶ پوشک است.
  • کودک شما پس از هر وعده شیردهی همچنان مک می‌زند، گریه می‌کند و به نظر گرسنه است.

این‌ها نشانه‌هایی است که نشان می‌دهد کودک شما با کمبود شیر مادر مواجه شده است. اگر با این نشانه‌ها روبرو هستید بهتر است به دکتر یا متخصص مراجعه کنید. پس از معاینه کودک و تکنیک شیردهی شما، خیالتان راحت‌تر خواهد بود. هر چه زودتر مشکل را گزارش دهید، راحت‌تر و سریع‌تر آن را حل خواهید کرد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید