تجربه لند آرت با کودک یکی از شکفت‌انگیز‌ترین نوع ارتباط خانواده با طبیعت است. در لند آرت کودک فرصت دارد بدون آسیب زدن به طبیعت، اثری برگرفته از احساسات درونی‌اش خلق کند و این موضوع باعث رشد و آرامش روانی او خواهد شد.

کجا لند آرت را اجرا کنیم؟

لند آرت

لند آرت در هر مکانی قابل اجرا است. هر جا که عناصر طبیعی مانند برگ‌ها، شاخه‌های کوچک، سنگ‌ها و سنگریزه‌ها را پیدا کنید، مکان مناسبی برای انجام لند آرت است. خواه در پارک هستید یا در ساحل، در کوهستان، جنگل یا حتی در حیاط پشتی منزل‌تان، چیزهایی را پیدا می‌کنید که با کمک آن‌ها می‌توانید لند آرت را با کودک خود اجرا کنید.

 لند آرت با کودک را چه زمانی و با چه کسانی اجرا کنیم؟

لند آرت در هر زمانی از سال، قابل انجام است. در فصل بهار، برگ‌های تازه‌ بسیار فراوان است و در تابستان جهان مملو از حیات است. در پاییز جهان با رنگ‌ها زنده است و در زمستان برف و یخ، قبل از آنکه چرخه‌ی طبیعت بار دیگر آغاز شود، شگفتی پدید می‌آورد. هر فصلی از سال، کشفیات جدیدی با خود به همراه می‌آورد، شگفتی‌هایی طبیعی که برای کاوش و ساخت مجسمه‌هایی هنری از طبیعت جذاب، هدیه آن است.

لند آرت گروه سنی ندارد و حتما لازم نیست لند آرت را با کودک با برای کودکان خود انجام بدهید. از کودک تا بزرگسال می‌توانند لند آرت را اجرا کنند. اما هدف ما از انتشار این مقاله در کودکت تمرین تجربه طبیعت در کودکی و آثار بی‌نظیر آن در خلاقیت کودکان است.

چطور لند آرت را با کودکان انجام دهیم؟

لند آرت در طبیعت

قدم اول: کاوش

لند آرت تماما کاوش است. کاوش مکان‌های جالب، چیزهایی که در آنجا پیدا می‌کنید، توانایی‌های خلاق‌تان و سرخوشی و لذت فراوانی که تجربه می‌کنید. ساختن پناهگاه، دویدن در جنگل، دیدن حیوانات و حشرات؛ تمامی این تجربه‌ها لند آرت است. هنرمندان طبیعت تلاش می‌کنند با خلق هنر از مواد طبیعی، طبیعت را بشناسند. اما مهمترین نکته «بودن در طبیعت، لذت بردن و کاوش مکان‌های طبیعی» است. بنابراین بگذارید تخیل‌ کودکتان رها شود، با لذت نقاط مختلف را کاوش کند، مکان‌های سحرآمیز و مخفی را پیدا کند. موجودات کوچکی که در زیر کنده‌های درخت یا در یک حوضچه‌ی سنگی هستند را بیابد و اگر چیزی یافتید که آن را دوست دارید، چیزی جالب یا رنگارنگ، مانند یک سنگ خوش ترکیب یا یک برگ زیبای رنگارنگ، پس چرا از آن برای خلق لند آرت استفاده نکنیم. وقتی چیز جالبی را پیدا کردید، کار بعدی جمع‌آوری است و باید به قدم دوم بروید. و اگر نمی‌خواهید چیزی بسازید و ترجیح می‌دهید بدوید و در ساحل یا درختان کاوش کنید، خوب، این هم خوب است. چون به خاطر داشته باشید که کاوش مهم‌ترین قدم در لند آرت است.

قدم دوم: جمع‌آوری اشیاء

لند آرت با بچه

گام بعدی، جمع‌آوری مواد است. اگر در ساحل هستید می‌توانید سنگریزه‌ها، صدف‌ها، جلبک‌ها و خزه‌ها یا هر چیزی را که پیدا می‌کنید، جمع‌آوری کنید. اگر در جنگل هستید می‌توانید برگ‌ها، میوه‌های صنوبر و کاج، چوب‌ها، بلوط‌ها یا شاه بلوط‌ها را جمع‌آوری کنید. اگر در پارک یا باغ هستید، می‌توانید قاصدک‌ها، گل‌ها، برگ‌ها یا هر چیز طبیعی دیگری که با آن مواجه می‌شوید را جمع‌آوری کنید. اگر در جنگل هستید به درختان و برگ‌های آن‌ها نگاه کنید، رنگ‌های متفاوت، شکل‌های مختلفش را پیدا کنید. اگر در ساحل هستید به رنگ شن توجه کنید، به رنگ‌ها و شکل‌های سنگریزه‌ها و موجوداتی که در حوضچه‌های سنگی پیدا می‌کنید. اگر در پارک یا باغ هستید، به چیزهایی که در آن می‌رویند و حیوانات یا موجوداتی که در آن زندگی می‌کنند توجه کنید. حالا که چشمانتان را خوب باز کردید گام بعدی را بردارید.

 قدم سوم: مکانی برای ساخت  پیدا کنید 

در حالی‌که مواد را جمع‌آوری می‌کنید احتمالا متوجه مکان‌های جالب‌ بسیاری شده‌اید. در ساحل می‌توانید حوضچه‌های سنگی، غارها، صخره‌ها، نواحی شنی، تخته سنگ‌های گرد بزرگ و تپه‌های شنی را بیابید. در جنگل می‌توانید درختان بسیار پیر و یا تنه‌های افتاده، رودها یا چاله‌های افتاده را پیدا کنید. اگر در پارک یا باغ هستید، می‌توانید درختی را برای نشستن در زیر آن و یا حجم‌های بزرگ علفی که زیر نور خورشید هستند را پیدا کنید. برای این که لند آرت با کودک خود را اجرا کنید، فقط یافتن مواد طبیعی و خلق چیز جدید از آن را لند آرت ندانید، بلکه راجع به مکان‌هایی که پیدا می‌کنید هم هیجان زده باشید. خب حالا یک مکان که به دلیل زیبایی یا جالب بودن، برایتان جذاب است را انتخاب کنید، سپس بنشینید و خلق کنید.

قدم چهارم: تصمیم بگیرید چه می‌خواهید بسازید

لند آرت در ساحل

یک سری مواد و جای خوبی برای نشستن پیدا کرده‌اید، حالا چه می‌خواهید بسازید؟ چیزهای بسیاری مانند مارپیچ‌، دایره‌ یا صورت‌ برای ساختن وجود دارد. چرا موادی که جمع کرده‌اید را بررسی نمی‌کنید؟ رنگ‌ها و شکل‌هایی که بیشتر دوست دارید را هم بررسی کنید و از آن‌ها استفاده کنید. به دقت به آن چیزهایی که جمع کرده‌اید نگاه کنید و اجازه دهید تخیلتان جاری شود و هر چه که احساس می‌کنید را بسازد. در لند آرت هیچ قانون و قاعده‌ای نیست.

قدم پنجم: چطور  بسازید؟

راه‌های بسیاری برای ساخت لند آرتبا کودکان وجود دارد. می‌توانید چیزهایی را جمع‌آوری کنید که یک رنگ هستند و یک الگو، طرح، خط یا یک شکل با آن‌ها بسازید. یکی از شما می‌تواند روی زمین دراز بکشد و باقی گروه اطراف شما را با شاخه‌ها، سنگریزه‌ها، یا برگ‌ها پر کند و نقشی از شما روی زمین خلق کنند. احتمالا رنگ‌های بسیاری را جمع‌آوری کرده‌اید و می‌توانید تمامی آن‌ها را روی زمین پخش کنید.

تعریف لند آرت همین است. مکانی که در آن هستید را کاوش کرده‌اید، موادی را جمع‌آوری کرده‌اید، جایی را برای نشستن انتخاب کرده‌اید، چیزهایی را که جمع‌آوری کرده‌اید را به دقت بررسی کرده‌اید، و تصمیم گرفته‌اید که چه می‌خواهید بسازید. چیز دیگری باقی نمانده جز آنکه بسازید.

قدم ششم: چه یاد گرفتید؟

پس چه چیزهایی یاد گرفتید؟ شما در محیط بیرون در حال تمرین وقت گذرانده‌اید، هوای تازه تنفس کرده‌اید، و مکانی که در آن بودید را کاوش کردید. به رنگ‌ها و شکل های سنگریزه‌ها، برگ‌ها، گل‌ها نگاه کرده‌اید. متوجه شدید که انواع بسیاری از درختان، گیاهان، صدف‌ها، سنگ‌ها، پرندگان، و موجودات کوچکی در این مکان‌ها وجود دارد. متوجه شده‌اید که چطور می‌توانید از این چیزها استفاده کنید و مجسمه‌های زیبایی از آن‌ها بسازید. راجع به طبیعت بیشتر یاد گرفته اید، راجع به مکان‌های زیبایی که در آن زندگی می‌کنیم و یک هنرمند طبیعت شده‌اید. اگر تمام این کارها را کرده‌اید، مطمئنم کلی خوش گذرانده‌اید.

لند آرت با کودک

نکته بسیار مهم در لند آرت با کودک این است که به هیچ عنوان به طبیعت و موجودات زنده آسیب نمی‌زنیم. مواد طبیعی را بعد از کاوش و خلق لند آرت در همان جا و همان طبیعت مخصوص به خود باقی می‌گذاریم، از مواد غیرطبیعی و نامانوس با طبیعت در خلق لند آرت استفاده نمی‌کنیم.

اگر تجربه‌ای از کاوش و ساختن لند آرت با کودک خود دارید، آن را با ما و دوستان دیگرتان در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید