امروزه تلویزیون به بخش جدایی ناپذیر زندگی تبدیل شده است. تقریبا در همه خانه‌ها تلویزیون وجود دارد و کودکان از بدو تولد در معرض تماشای انواع و اقسام برنامه‌ها قرار دارند. پژوهش‌های متعددی در زمینه تاثیر تلویزیون روی رشد و پرورش کودکان انجام شده است که نتیجه اغلب این پژو‌هش‌ها نشان می‌دهد تماشای تلویزیون برای بچه‌های کوچکتر از ۵ سال تاثیر منفی دارد. نکته‌ای دیگری که والدین باید به آن توجه داشته باشند درجه بندی سنی فیلم‌ ها و سریال‌های تلویزیون است. به تازگی ابلاغیه جدیدی در زمینه درجه بندی سنی فیلم ها توسط سازمان سینمایی منتشر شده است که به این بهانه قصد داریم در این مقاله از کودکت بیشتر در مورد درجه بندی سنی فیلم ها و سریال‌ ها صحبت کنیم.

دستورالعمل درجه بندی سنی فیلم ها

درجه بندی سنی فیلم ها

در این دستورالعمل جدید آمده است که گاهش نمایش رفتار، گفتار یا رخدادهای که متضمن خشونت، ترس و مانند این گونه مسائل است می‌تواند روی بیننده اثرگذار باشد. به منظور پیشگیری از هرگونه آسیب به مخاطبان از جمله کودکان و نوجوانان بر اساس موازین تربیتی، اخلاقی و باورهای اجتماعی درجه بندی سنی فیلم ها بر اساس محتوای آن‌ها یک ضرورت محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: برای رشد سالم ، کودکان باید کمتر تلویزیون ببیند و بیشتر بازی کنند

ضرورت درجه بندی سنی فیلم ها

بدون شک کودکان درک درست وکاملی از آنچه در تلویزیون می‌بینند ندارند و از آنجایی که یکی از روش‌های یادگیری کودکان تقلید از رفتار بزرگسالان است ممکن است آنچه در تلویزیون می‌بینند را بدون درک خوب یا بد بودن آن تکرار کنند. به همین دلیل ضرورت دارد محتوای فیلم‌ها وسریال‌ها بر اساس درک کودکان درجه بندی گردد.  مواردی که سازمان سینمایی به عنوان ضرورت درجه بندی سنی فیلم های سینمایی اعلام کرده است عبارتست از:

 • هدایت گروه های سنی ناتوان از درک نادرستی فعالیت های ضد قوانین و هنجارهای عمومی جامعه.
 • پرهیز از نمایش تبعیض قومی، نژادی،جنسیتی و مذهبی، معلولیت‌های ذهنی،جسمی و جنسی و نیز پیشگیری از نمایش حرکات و الفاظ رکیک و نامناسب برای کودکان و نوجوانان
 • حمایت از گروه های سنی در معرض خطر در برابر نمایش خشونت افسار گسیخته، خونریزی، رفتارهای هیجانی ومجرمانه مانند استفاده از اسلحه گرم یا سرد، خودکشی، خودآزاری و غیره.
 • جلوگیری از تاثیرگذاری مثبت نمایش مصرف مشروبات الکلی، سیگار و مواد مخدر با تاکید بر پرهیز از آموزش تولید این گونه مواد.
 • جلوگیری از ایجاد ذهنیت منفی نسبت به گویش، آداب و زبان فرهنگ‌های مختلف

درجه بندی سنی فیلم ها به شرح زیر است:

 • گروه ۹+: این فیلم دارای الفاظ یا صحنه‌های نامناسب برای کودکان است و تماشای آن برای کودکان زیر ۹ سال توصیه نمی‌شود.
 • گروه ۱۲+: این فیلم دارای صحنه‌های نسبتا خشونت آمیز یا دلهره آور یا استعمال دخانیات یا الفاظ نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۲ سال توصیه نمی‌شود.
 • گروه ۱۵+: این فیلم دارای صحنه‌های خشونت آمیز، ترسناک یا استعمال مواد مخدر یا روابط خلاف عرف جامعه یا زبان تند و نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۵سال توصیه نمی شود
 • گروو ۱۸+: این فیلم دارای صحنه‌های افراطی از خشونت یا صحنه‌های استعمال مواد مخدر یا صحنه‌هایی تداعی کننده روابط زناشویی یا الفاظ و حرکات نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر ۱۸ سال ممنوع است.

  بیشتر بخوانید: آیا تماشای تلویزیون برای کودکان واقعا مضر است؟

وظیفه والدین در برابر کودکان

تماشای تلویزیون

یکی از بدترین کارهایی که والدین ممکن است بدون آگاهی از آن انجام دهند تنها گذاشتن کودک با تلویزیون است. بسیاری از والدین برای اینکه کودک را سرگرم کنند و به کارهای خود رسیدگی کنند از تلویزیون یا فیلم کمک می‌گیرند. در حالی که باید دقت کنید طبق دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت کودکان زیر یک سال، به هیچ‌وجه مجاز به استفاده از صفحات نمایشی نیستند و کودکان زیر ۵ سال نباید بیش‌تر از یک ساعت در روز از صفحات نمایش استفاده کنند. همچنین مشاهده می‌شود والدین به همراه کودکان به تماشای تلویوین می‌نشینند و فیلم‌هایی که مناسب درجه سنی کودک نیست را در کنار او مشاهده می‌کنند.

توجه کنید اگر کودک شما به سنی رسیده است که امکان تماشای تلویزیون و صفحات نمایش را دارد باید به درجه بندی سنی فیلم ها توجه کنید، بی توجهی به این موضوع ممکن است اثرات سوء روی تربیت روحی و روانی کودک داشته باشد.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید