سزارین به یک گزینه محبوب میان بانوان باردار تبدیل شده است. به همین خاطر شاهد کاهش زایمان طبیعی بوده‌ایم. برخی مادران حتی چندین سزارین مختلف را در طول زندگی خود تجربه می‌کنند. اما سزارین مکرر ریسک بالایی دارد. طبق تحقیقات و آمار، هر چقدر که سزارین را تکرار کنید، خطر بیشتری در جراحی‌های بعدی برای شما و کودک شما به وجود می‌آید. بنیاد NIH در بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر قصد دارید بیش از دو یا سه کودک به دنیا بیاورید، بهتر است به سزارین فکر نکنید. با کودکت همراه باشید تا درک کنید چند بار می‌توان سزارین را تجربه کرد.

بیشتر بخوانید: گزارش هایی از تجربه درد زایمان در خانم های باردار

خطرات سزارین مکرر چیست؟

سزارین مکرر

از خطرات عمل سزارین می‌توان به افزایش ریسک جفت سرراهی، چسبیدن جفت به نوزاد و هیسترکتومی اشاره کرد. هر باز که سزارین را تکرار می‌کنید ریسک این اتفاقات بالاتر می‌رود. این باعث می‌شود که خطراتی برای مادر و کودک ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: زایمان اپیدورال مناسب تر است یا بدون دارو؟

همچنین مشکلاتی پس از زایمان هم برای مادر به وجود خواهد آمد. از بین این مشکلات می‌توان آسیب‌دیدگی روده، بستری شدن در ICU، تنگی نفس بعد از جراحی، جراحی کیسه صفرا و یک سری مشکلات دیگر اشاره کرد. احتمال این مشکلات باز هم با سزارین مکرر افزایش خواهد داشت. همچنین از نظر تکنیکی جراحی تکراری سخت‌تر خواهد بود و زمان بیشتر خواهد برد.

تاثیر سزارین مکرر در بارداری‌های آینده

سزارین مکرر

سزارین مکرر تنها بر روی سلامت مادر و کودک در زمان بارداری تاثیر نمی‌گذارد. ممکن است که خطرات سلامتی مادر و کودک در بارداری‌های آینده هم بیشتر شود. با هر بار سزارین شما ریسک بیشتری را تحمیل خواهید کرد و پیچیدگی بیشتری خواهید داشت. به همین خاطر سلامت زندگی خود شما و کودک آینده شما در خطر خواهد بود.

بیشتر بخوانید: بی حسی اپیدورال در هنگام زایمان چگونه انجام می‌شود؟

البته باید اشاره کرد که حتی پس از سه سزارین هم مورد درمان قرار خواهید گرفت. می‌توانید باردار شوید و کودک خود را به دنیا بیاورید. اما هر بار که سزارین بیشتر شود، ریسک بارداری هم افزایش خواهد داشت. به همین خاطر شاید به مراقبت اختصاصی نیاز پیدا کنید.

اگر برای اولین بار می‌خواهید عمل سزارین داشته باشید، باید خوب به آن فکر کنید. این تصمیمی است که نیاز به زمان و در نظر گرفتن گزینه‌ها دارد. برخی از متخصصین بر این باورند که مادرانی که بیش از سه سزارین را تجربه کرده‌اند بهتر است به عقیم‌سازی لوله‌ای فکر کنند. در این شیوه یک سری لوله‌های شما بسته می‌شود تا تخمک در رحم کشت نشود. از این طریق احتمال ریسک‌های آینده را کاهش خواهید داد.

البته همه این‌ها بستگی به نظر دکتر متخصص شما دارد. ممکن است که با تجربه سزارین مکرر باز هم امکان بارداری را داشته باشید. این امکان از بین نمی‌رود و همه چیز بستگی به شرایط جسمی شما دارد. اگر عفونت یا خطری در بدن شما نباشد، می‌توانید باز هم به بارداری دوباره فکر کنید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید