مزایای خرید لباس‌های دست دوم برای کودکان بسیار زیاد است. با خرید لباس‌های دست دوم، نقش بسیار مهمی در کاهش تولید زباله خواهید داشت و از سوی دیگر، در کاهش قدرت «فست فشن» یا مُد سریع، که در حال بدل شدن به دشمن درجه یک محیط زیست است، نقش مهمی ایفا خواهید کرد. فست فشن اصطلاحی است که به توضیح فرایند تولید حجم بسیاری از لباس‌های بی‌کیفیت در مقیاس انبوه و زمانی اندک می‌پردازد. یعنی، تولید حجم عظیمی از زباله در دنیا که به علت فرایند سریع و انبوه تولید و به‌کارگیری مواد نامرغوب در چرخه تولید محصول در دنیا ایجاد می‌شود. برای آشنایی با مزایای فوق‌العاده استفاده از لباس دست دوم برای کودکان، با این مقاله کودکت همراه باشید.

دنیای مد و فشن ؛ تخریب محیط زیست و کودکان

دنیای مد و فشن به یکی از اصلی‌ترین عوامل آلودگی کره زمین تبدیل شده است. تغییرات آب و هوایی کره زمین و اثراتی منفی که بر زندگی انسان‌ها می‌گذارد روز به روز بیشتر نمود پیدا می‌کند. در چنین شرایطی، چه لزومی دارد مدام به فکر خرید لباس‌های نو برای خود و کودکانتان باشید و به نابودی سریع‌تر این کره خاکی دامن بزنید؟

با خرید لباس‌های تمیز دست دوم، هم جنس باکیفیت‌تری نصیبتان می‌شود که دوام بیشتری دارد و هم به کره زمین کمک می‌کنید. هزینه خرید لباس کودک هم که بسیار زیاد است، با وجود بازارهای دست دوم، به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

مزایای خرید لباس دست دوم برای کودکان

مزایای خرید لباس‌های کودک دست دوم بسیار زیاد است. در ادامه، از تعدادی از این مزایا صحبت خواهد شد. واقعیت این است که اگر اپلیکیشن‌ها و فروشگاه‌هایی که اینگونه لباس‌ها را می‌فروشند بیشتر شود یا عادت گرفتن لباس‌های قدیمی کودکان اقوام و آشنایان رواج پیدا کند، کمک زیادی به کاهش آلودگی‌های زمین و صرفه‌جویی مالی خواهد شد.

  • خرید لباس‌های دست دوم می‌تواند به شکل‌گیری بازارهای کوچک و کسب و کارهایی منجر شود که به بهبود وضعیت اقتصادی افراد مختلف کمک بسیاری می‌کند.
  • استفاده از لباس‌های دست دوم مرغوب باعث می‌شود مواد مطلوب، زحمت و هزینه‌ای که برای تولید آن‌ها خرج شده است، به دفعات، قابلیت استفاده پیدا کند.
  • صرفه‌جویی در هزینه خرید لباس کودک که اتفاقا بسیار گران است و خرید لباس‌های دست دوم تمیز و مرغوب فکری عالی برای خریدار، فروشنده و محیط زیست است. حتی شاید بعد از استفاده از یک لباس دست دوم، همچنان امکان فروش یا هدیه دادن آن به دیگری مقدور باشد.
  • خرید و استفاده از لباس‌های دست دوم برای کودکان تا حد زیادی به کاهش رونق بازار بزرگ مد سریع یا فست فشن کمک می‌کند.
  • مادران بسیاری می‌توانند، با تشکیل حلقه‌هایی از بازارهای فروش لباس‌های دست دوم کودکان خود، کسب و کارهای کوچکی راه بیندازند و با هم معاشرت داشته باشند.
  • خرید لباس‌های دست دوم به کودکان هم درس‌های زیادی می‌دهد. به این شیوه، می‌توان به آن‌ها آموخت که به راه‌های خلاقانه‌ برای خرید دقت داشته باشند. برای مثال، خرید لباس دست دوم به آن‌ها کمک می‌کند بفهمند با نگاهی چندجانبه به هر چیز نگاه کنند و علاوه بر رفع نیازشان، به عواقب روشی که انتخاب کرده‌اند هم فکر کنند. برای مثال، خرید لباس دست دوم علاه بر آنکه نیاز به پوشاک را رفع می‌کند، به کمک به محیط زیست و شکل‌گیری مزایای دیگر نیز می‌انجامد.

این مزایا به کودکان مجال داشتن تفکری نو می‌دهد. ضمن اینکه در صورت استفاده از لباس‌های دست دوم، دیگر خبری از ترندها (trend) و مُدهای فصلی و سالانه مختلف نخواهد بود و کودکان به شکل تلویحی یاد می‌گیرند به دنبال شکل‌دهی سلیقه و سبک شخصی خود باشند.

کودکان دیگر با انبوهی از رنگ‌ها و مدل‌هایی روبه‌رو نمی‌شوند که طراحان و شرکت‌های بزرگ تولید لباس به مردم دیکته می‌کنند و آزادی فکری بسیار زیادی خواهند یافت. داشتن حق انتخاب و پرورش سلیقه شخصی برای عزت نفس کودک، به ویژه در دنیایی که به مدد شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات روز به روز به سوی مصرف‌گرایی بیشتر در حرکت است، به شدت مناسب خواهد بود.

شما چه فکر می‌کنید؟ خرید لباس‌های دست دوم و دور شدن از مد و دامن زدن به تخریب طبیعت در چشم‌انداز تربیتی شما وجود دارد؟

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید