رابطه دوگانه کودکان چگونه به وجود می آید و چگونه با آن برخورد کنیم؟

0
1
رابطه دوگانه کودکان

یکی از موضوعات مهم در روانشناسی کودک رابطه دوگانه کودکان است، این رابطه دوگانه کودکان گاهی اذیت کننده است. به عنوان یک پدر یا مادر گاهی اوقات پیش آمده که دور از منزل بوده‌اید و همسر شما پیش بچه‌ها بوده و از آن‌ها مراقبت کرده است. به منزل برگشتید و همسر شما در جواب اینکه بچه‌ها چطور بودند جواب داده همه چیز خوب بود. به صورت عادی این چیز بدی نیست، اما پیش خود فکر کردید یعنی کودکان شما همسرتان را اذیت نکردند؟

شما به عنوان یک مادر یا پدر اگر زمان بیشتری را پیش کودک باشید، مطمئنا لحظات جذاب و زیبای بیشتری را خواهید داشت. اما گاهی اوقات کودک شما، وارد بحث‌هایی عجیب و بی‌معنی با شما می‌شود که با همسرتان نخواهد شد. باید بدانید که این کاملا مربوط به سن کودک است.

متخصصین بر این باورند که رابطه دوگانه کودکان در این سن طبیعی است. یک کودک در سنین کم، تصمیم می‌گیرد که یک هدف اصلی برای رفتار بد پیدا کند. این هدف کسی است که بیشترین زمان را با کودک می‌گذارند و همسر شما از این رفتار جدا خواهد ماند. حال چه گونه این رفتار را کنترل کنیم؟

رابطه دوگانه کودکان و درک رفتار غلط

یک کودک خردسال شیرین‌ترین و شادترین لحظات خود را پیش کسی می‌گذارند که به تربیت کننده اصلی اوست و در اکثر موارد این شخص مادر است. حال چرا یک کودک رفتار بدی نسبت مادر خود نشان می‌دهد؟ بر اساس نظریات مختلف، کودکان در این سنین، مادر خود را نزدیک‌ترین شخص به خود می‌دانند و به خاطر تمامی لحظات خوب، خشم خود را نیز به مادران خود ابراز می‌کنند.

رابطه دوگانه کودکان

بیشتر بخوانید: درک احساسات کودکان؛ از احساس شرم تا غرور

بدین ترتیب، کودک شما به خاطر تنفر از کنار شما بودن خشمگین نمی‌شود، بلکه این واکنش به خاطر احساس امنیت او در کنار شماست.

این رابطه دوگانه کودکان دلیل دیگری نیز دارد. این دلیل رشد سریع مغز کودکان است. ذهن کودک در حال رشد است و به همین خاطر خواسته‌های خود را بیشتر به یاد می‌اورد. همچنین کودکان یاد می‌گیرند که در رابطه با دیگران چگونه باشند و تا چه حد می‌توانند مرزها را گسترش دهند. بهترین راه برای پیدا کردن این مرزها نیز تست کردن است.

با این اوصاف پدر و مادری که بیشترین زمان را با کودک خود سپری می‌کند احتمالا بیشتر و حتی خشن‌تر رفتار بد کودک را تجربه و مشاهده خواهد کرد.

حفظ تسلط بدون ناراحتی

اگر کودک شما در حال درک مرزها و تست کردن آن‌هاست، بدین معنا نیست که شما در مقابل رفتار او سر خم کنید. هنگامی که یک کودک بر روی خواسته خود اصرار می‌کند یا از گفته شما سرپیچی می‌کند ممکن است رفتار ضعیفی با او داشته باشید مخصوصا وقتی سر و صدا مداوم باشد. اما کودکان نیازمند محدودیت هستند و باید برای رسیدن به رفتار خوب، شخصیت قوی خود را حفظ کنید.

اما چگونه در مقابل رابطه دوگانه کودکان قوی باشیم؟ برای شروع بهتر است که مرز خواسته‌ها را مشخص کنیم. باید اخطار یک دقیقه‌ای را به کار بگیرید. هر لحظه بازی یک کودک، تربیت است. باید در این لحظات اخطار تغییر را به کودک بدهید. اگر نزدیک زمان خواب است و شما می‌خواهید به هر شکلی کودک شما بخوابد، باید این تغییر را مرحله به مرحله به کودک توضیح دهید.

رابطه دوگانه کودکان

بیشتر بخوانید: الگوی تعلق والدینی و تاثیر آن روی کودکان بزرگتر چیست؟

توضیح مرحله به مرحله کمک بسیاری خواهد کرد. مثلا می‌توانید به کودک خود بگویید: «می‌توانی دو برج دیگر با اسباب‌ بازی‌های خودت بسازی و بعد به تخت می‌رویم و یک قصه تعریف می‌کنم.» هنگامی که بازی تمام شود به کودک خود بگویید که زمان بازی تمام شده و مستقیم برای خوابیدن حاضر شوید. اگر بیش از زمان مشخص به او اجازه بازی دهید، او همیشه انتظار نرمش در رفتار شما را خواهد داشت.

استراتژی بعدی در مقابله با رابطه دوگانه کودکان این است که به کودک خود چندین انتخاب بدهید. از این طریق کودک حس می‌کند که کنترل بیشتری دارد. تصور کنید قرار است به پارک بروید و کودک شما دوست ندارد حاضر شود. می‌توانید از این سوال را بپرسید: «دوست داری اول کفش‌هایت را بپوشی یا کاپشنت را؟» باید انتخاب‌ها را کم نگه‌دارید تا کودک سردرگم نشود.

می‌توانید به صورت فیزیکی نیز به کودک خود کمک کنید. اگر قرار است او لباس مناسب به تن کند، شما نیز این کار را بکنید تا به عنوان یک مدل شناخته و دیده شوید.

قبول واقعیت

هنگامی که اخطار و انتخاب‌های فراوانی را به کودک خود ارائه می‌دهید و او همچنان از همکاری سر باز می‌زند، ممکن است که صبر شما لبریز شود. هنگامی که کودک شما با همسرتان راحت‌تر کنار می‌آید نیز این قضیه اذیت کننده‌تر خواهد شد. در این شرایط باید خونسردی خود را حفظ کنید.

پرخاشگری در مسئله رابطه دوگانه کودکان چیزی را حل نمی‌کند. اگر با کودک پرخاشگری کنید او کمتر میل به همکاری خواهد داشت. هنگامی که کودک شما همکاری نمی‌کند، به جای بالا بردن صدا، سعی کنید دوستانه و آرام با او صحبت کنید. اگر او اسباب‌بازی‌های خود را جمع نمی‌کند می‌توانید از او کمک بخواهید و بگویید که با کمک همدیگر وسایل را جمع کنیم.

در چنین شرایطی، کودک می‌توانید کمک شما را ببیند و قدردان این کمک باشد. پس از این راحت‌تر با شما کنار خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: برای افزایش صمیمیت و ارتباط بهتر با کودک چکار کنیم؟

در آخر، اگر چنین برخوردی بیش از اندازه سخت است و نمی‌توانید کامل با آن کنار بیایید، پس بهتر است که کمی زمان برای خود کنار بگذارید. می‌توانید یک کتاب خوب یا یک سریال خوب تماشا کنید. می‌توانید برخی از وظایف مربوط به بچه‌داری را به همسر خود بسپارید و خودتان کمی استراحت کنید.

حقیقت این است که نگه‌داری و تربیت کودک با چنین برخوردی بسیار سخت است و گاهی اوقات باید به خود یک استراحت بدهید. اگر شما هم نظر یا تجربه‌ای در مورد رابطه دو گانه کودک خود دارید حتما از طریق وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی کودکت با ما و والدین دیگر در میان بگذارید.