تحمل اضطراب روز اول مهد کودک برای بچه‌ها بسیار سخت است. تصور کنید کودک باید به طور ناگهانی محیط آشنا و خودمانی خانه را ترک کند و به یک محیط متفاوت و جدید برود. با ورود به مهد‌کودک فعالیت‌ها و انتظارات جدید به وجود خواهد آمد و از حمایت پدر و مادر خبری نیست. جای تعجب نیست که چند روز اول مهد‌کودک پر از اشک، ترس و اضطراب جدایی برای بچه‌ها باشد. اما راه‌هایی هم وجود دارد که والدین می‌توانند کودکان را برای رفتن به مهد کودک تشویق کنند و میزان اضطراب روز اول مهد کودک آنها را کاهش دهند. اضطراب روز اول مهد کودک یکی از مواردی است که در روانشناسی کودک باید با دقت بیشتری در دوره‌های تربیتی به آن توجه شود.

 استراتژی‌هایی برای  کاهش اضطراب روز اول مهد کودک

اضطراب روز اول مهد کودک

بیشتر بخوانید: اضطراب جدایی در کودکان را چگونه برطرف کنیم؟

روز اول مهد را کم‌اهمیت جلوه دهید

برای کاهش اضطراب روز اول مهد کودک هیاهو و هیجانات را کم کنید. در صورتی که هیجانات و هیاهو‌ها به مرور باعث افزایش اضطراب کودک نسبت به زمان حال شده، افزایش انتظارات و برجسته کردن روز اول مهد کودک و نشان دادن آن به صورت یک اتفاق بزرگ، نتیجه معکوس خواهد داد. در عوض سعی کنید مهد‌کودک را با مکان‌های آشنایی مانند پیش‌دبستانی یا کلاس موسیقی که قبلا کودک از آن لذت می‌برد، مقایسه کنید. برای او توضیح دهید، مهد‌کودک جایی است که می‌تواند دوست پیدا کند و سرگرم شود؛ درست مثل زمانی که قبلا از بازی با دوستانش لذت می‌برد. شاید وسوسه شوید که از اولین روز مهد‌کودک فیلم‌برداری کنید. لطفا دوربین را در خانه بگذارید.

محیط مدرسه را با خانه مرتبط کنید

محیط مدرسه را به خانه پیوند دهید. بعضی از مدارس برنامه‌ای ترتیب می‌دهند تا معلم‌ها با بچه‌ها قبل از ورود به مهد‌کودک دیدار داشته باشند. قبل از اولین روز مدرسه، با مسئولان آن صحبت کنید تا برای ملاقات کودک و معلم‌ها برنامه‌ریزی کنند. بعضی از معلم‌ها از والدین تقاضا می‌کنند که یک عکس خانوادگی برای نصب در کلاس درس بفرستند تا کودک با محیط جدید احساس غریبی نکند. همچنین یک نسخه از برنامه‌های روزانه را به کودک ارائه دهید و درباره فعالیت‌های مورد نظر با او صحبت کنید. این باعث می‌شود کودک با محیط مدرسه را مانند خانه بداند و اضطراب روز اول مهد کودک را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: چرا کودکت گریه می کند؟

برای کودک کتابی درباره شروع مدرسه بخوانید

یک کتاب در رابطه با شروع مدرسه برای او بخوانید. خواندن کتاب‌هایی با این موضوع که سایر کودکان هم مانند کودک شما با شروع اولین روز مهد کودک احساسی شبیه به آنها دارند، اضطرابشان را کاهش می‌دهد.

اضطراب خود را کاهش دهید

سعی کنید اضطراب خودتان را به حداقل برسانید. بسیار طبیعی است که کودک شما در روز‌های اول مدرسه احساس نگرانی داشته باشد. همچنین کاملا طبیعی است که با دیدن ناراحتی کودک خود، مضطرب شوید.

کاهش اضطراب روز اول مهد کودک

 مدت زمان زیادی در مدرسه نمانید

مهمترین مسئله برای شما به عنوان پدر و مادر این است که کودک با شرایط مهد کودک سازگار شود. ممکن است این سازگاری برای بعضی از کودکان بیشتر از سایرین طول بکشد. فقط کافی است صبر و حوصله به خرج دهید و به او بگویید یک کودک خوب کسی است که به مدرسه می‌رود و با دوستانش بازی می‌کند. سعی کنید که خداحافظی با کودک، زیاد طول نکشد. یک قدم به عقب بردارید و سریع خداحافظی کنید. معطل کردن شما باعث می‌شود که اضطراب روز اول مهد کودک افزایش پیدا کند و تحمل رفتن شما برای او بسیار سخت و دردناک شود.

شناسایی علت اضطراب

بیشتر بخوانید: چگونه از انتقال اضطراب به کودک جلوگیری کنیم؟

دلیل اضطراب او را تشخیص دهید. دقیقا بدانید که کودک از چه چیزی می‌ترسد. با او صحبت کنید و علت دقیق نگرانی او را بدانید. آیا او نگران رفتن و بازنگشتن شما است؟ آیا می‌ترسد که شخصی به او آسیب برساند یا مکان دقیق حمام و توالت را نمی‌داند و دقیقا نمی‌داند که چه کاری باید انجام دهد؟ زمانی که ترس‌های کودک را بشناسید، بهتر می‌توانید علت نگرانی خودتان را تشخیص دهید و با کودک و معلم او راهی را برای بر طرف کردن این نگرانی پیدا کنید.

تشخیص اضطراب مهد کودک

به معلم‌ها اطمینان کنید

به معلم‌ها اعتماد داشته باشید، کودکتان، نبودن شما را در اولین روز مدرسه به سختی تحمل می‌کند، اما او اولین بچه‌ای نیست که معلم‌ها با تجربه جدایی‌اش از پدر و مادر مواجه شده‌اند.

وسیله مورد علاقه کودک را همراهش به مهد ببرید

خوب است کودک یک اسباب‌بازی یا یک شی مورد علاقه خود را از خانه با خود به مهد‌کودک بیاورد. معلمان با تجربه برنامه‌های بازی، سرگرمی و آهنگ ترتیب می‌دهند تا کودکت به مرور به شرایط جدید سازگار شود. سیاست‌های بعضی از مدرسه‌ها این است که اجازه آوردن برخی از وسایل یا اشیا را به کودکان می‌دهند اما آنها را از همراه داشتن کوله‌پشتی منع می‌کنند.

اشک و ترس بعضی از کودکان ممکن است چند هفته طول بکشد. بهتر است برای کاهش اضطراب روز اول مهد کودک به بچه‌ها زمان بدهید. با توجه به این هر کودکی تجربیات، احساسات و اضطراب مخصوص به خود را دارد، زمان سازگاری هر کودک با محیط مدرسه با کودک دیگر فرق دارد. در صورتی که اضطراب مهد کودک بچه‌ها بیش‌تر از چند روز یا چند ماه طول بکشد، مانع رشد علمی و تحصیلی او خواهد شد.

2 دیدگاه‌ها

  1. آمادگی بچه ها میتونه از این شروع بشه که اونا رو به محیط های بازی ببریم .دختر من دوساله هست و تقریبا یک ساله اونو به پارک های سرپوشیده میبرم.و الان حدود دو ماهه که دیگه فقط از دور مواظبشم و حدود یک ساعتی کاری به من نداره و خودش بازی میکنه.بنظرم برا مهد کودکش هم میتونه خوب باشه.