از جمله مسائل مربوط به روانشناسی و اختلالات روانی کودک اختلال یادگیری است.  اختلال یادگیری خاص به گروهی از ناتوانی‌‌ها می‌گویند که در قانون آموزش افراد معلول (IDEA) به آن اشاره شده است. این اصطلاح به اختلال در یک یا چند فرآیند روانی پایه مورد نیاز برای درک و استفاده از زبان گفتاری یا نوشتاری اشاره دارد. برای اطلاع باید اشاره کرد که گاهی به جای اصطلاح اختلال یادگیری، از ناتوانی یادگیری هم استفاده می‌شود. هر دوی این اصطلاحات به یک معنی هستند.

نمونه‌هایی از اختلال یادگیری خاص

اختلال زبان بیانی

بیشتر بخوانید: ناتوانی یادگیری یا اختلالات یادگیری در کودکان چیست؟

یک کودک می‌تواند در یک زمینه یا زمینه‌های متعددی دچار اختلال یادگیری خاص باشد. تشخیص زودهنگام و مداخله‌های درمانی می‌تواند از تاثیرات منفی اختلال یادگیری دانش‌آموزان در کلاس کم کند. اختلالات یادگیری زیر باعث بروز مشکلات درسی و علمی در دانش‌اموزان خواهد شد:

  • اختلال یادگیری زبان بیانی که اختلال یادگیری بیان شفاهی هم نامیده می‌شود.
  • اختلال  یادگیری زبان دریافتی که به آن ناتوانی در درک شنیداری هم گفته می‌شود.
  • اختلال یادگیری در مهارت‌های نوشتن پایه
  • اختلال یادگیری بیان نوشتاری
  • اختلال یادگیری رمزگشایی کلمات
  • اختلال یادگیری درک مطلب
  • اختلال یادگیری ریاضیات کاربردی و حل مسئله

ناتوانی یادگیری می‌تواند شامل طیف وسیعی از اختلالات می‌شود. به عنوان مثال دیسلکسیا (Dyslexia) یکی از انواع اختلالات یادگیری بر طبق قانون IDEA به حساب می‌آید. دیسگرافی یکی از انواع ناتوانی‌های یادگیری در نوشتن است. دیسکالکولیا هم نوعی اختلال یادگیری ریاضی به حساب می‌آید.  ناتوانی یادگیری خاص در صورت وجود سایر اختلالات ناتوان‌کننده‌ای مانند نقص‌های شنوایی، بینایی، معلولیت‌های حرکتی و عقب‌ماندگی ذهنی و اختلالات روانی تشخیص داده نمی‌شوند. از طرفی معمولا اختلال یادگیری خاص دانش‌آموزانی که به علت آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی با مشکلات علمی مواجه هستند، قابل تشخیص نیست؛ مگر اینکه مشخص شود ضعف تحصیلی کودک به این عوامل مربوط نمی‌شود و او مداخله آموزشی مناسب را دریافت کرده است.

اختلال یادگیری خاص

بیشتر بخوانید: نکاتی برای تشخیص زودهنگام ناتوانی کودک در یادگیری

اگر کودک شما دچار اختلال یادگیری خاص است، با معلم، مدیر و مشاور مدرسه و متخصص اطفال به منظور ارزیابی بیشتر مشورت کنید. معلم می‌تواند با گرفتن آزمون‌هایی از کودک و بررسی تکالیف درسی او، متوجه نشانه اختلالات یادگیری کودک شود. به یاد داشته باشید که همه کودکان دارای نقاط ضعف و قوت هستند و در صورتی که کودکی در یکی از بخش‌ها دچار ضعف باشد، به معنای مبتلا بودن کودک به اختلال یادگیری نیست.

علاوه بر این سرعت پیشرفت علمی و تحصیلی همه کودکان یکسان نیست. کودکان ممکن است مانند خواهر‌ها و برادر‌هایشان نتوانند در یک بخش ویژه پیشرفت داشته باشند. اگر کودکی با مشکل اختلال یادگیری دارید، خبر خوب این است که راه‌های مفیدی برای حل این مشکل وجود دارد. مشاوره با متخصصین با تجربه می‌تواند به کودکت کمک کند که مشکلاتش را در این زمینه مدیریت کند. بسیاری از افرادی که دچار چنین مشکلی هستند، توانسته‌اند مراحل تحصیلی را پشت سر بگذارند و به مدارج بالای دانشگاهی دست پیدا کنند.