صبر کردن یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید داشته باشید و از آن در طول عمر و در حوادث و اتفاقات مختلف استفاده کنید. بنابراین مهم‌ است که آموزش صبوری به کودکان را جدی بگیریم و از سنین پایین به کودکان خود صبر کردن را آموزش دهیم.

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش صبوری به کودکان این است که خود صبور باشید و روزانه آن را در زندگی خود به کار گیرید. هرچند این در مورد همه صدق نمی‌کند، چون برخی افراد به طور طبیعی تمایل بیش‌تری به صبور بودن نسبت به دیگران دارند. در این مقاله از کودکت قصد داریم در مورد آموزش صبوری به کودکان بیشتر صحبت کنیم و به بعضی از بازی‌ها و فعالیت‌ها برای تقویت آن اشاره کنیم.

چرا اموزش صبوری به کودکان مهم است؟

آموزش صبوری به کودکان

کودکان به طور طبیعی تمایل به صبوری ندارند و  انتظار کشیدن در صف یا نشستن در زمانی که آن‌ها را برای شام، می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. برای داشتن یک زندگی شادتر مهم است که به کودکان خود اهمیت صبر کردن را آموزش دهید و به آن‌ها در تمرین آن کمک کنید.

دنیای امروز سرشار از خشنودی آنی است و بچه‌ها تقریبا هیچ‌وقت مجبور نیستند زیاد صبر کنند. این باعث به‌ وجود‌ آمدن مشکلات زیادی در آموزش صبوری به کودکان می‌شود بنابراین به طور طبیعی شانس کمی برای تمرین صبور بودن با آن‌ها دارید.

با این حال، مواقعی وجود دارد که یک کودک باید یاد بگیرد صبور باشد، از جمله انتظار برای رفتن به مطب دکتر یا انتظار کشیدن هنگام سرسره بازی برای اینکه نوبت او شود تا بازی کند. آموزش صبوری به کودکان بسیار مهم است و در آموزش آن نباید سهل‌انگاری شود.

بیشتر بخوانید: عادت های صحیح کودکان که باید به آن ها بیاموزیم و تقویت کنیم

چگونه صبر کردن را به کودکان آموزش دهیم؟

آموزش صبوری به کودکان نوپا یک ایده عالی است چون هرگز برای شروع آموزش صبوری به کودکان زود نیست. شروع آموزش از سنین پایین باعث می‌شود که بچه‌ها مفاهیم را از ابتدا یاد بگیرند و این امر باعث می‌شود که روند آموزش در عمل هم برای شما و برای آن‌ها بسیار آسان‌تر باشد. در اینجا چند به نکته برای کمک به شما اشاره می‌کنیم:

تمرین صبوری

نظافت، تغذیه و آماده شدن برای مدرسه به صورت روزانه و اینکه تلاش کنید آن‌ها را به موقع برای قرار ملاقات آماده کنید اصلا کار آسانی نیست. در این شرایط مهم است که صبر و شکیبایی خود را نشان دهید، تا زمانی که می‌خواهید صبور بودن را با آن‌ها تمرین کنید مثالی از صبوری داشته باشید.

آغاز کوچک

در زندگی روزمره به دنبال فرصت‌هایی باشید تا کودک زمان کمی را برای چیزی که می‌خواهد منتظر بماند. برای شروع آموزش صبوری به کودکان یک یا دو دقیقه انتظار کافی است. او به آرامی مفهوم انتظار را می‌آموزد و همانطور که او شروع به درک مفهوم صبر کردن می‌کند شما می‌توانید زمان انتظار را افزایش دهید تا کمی بیش‌تر منتظر بماند.

حفظ برخورد مناسب

آموزش صبوری به کودکان

در حالی که صبر کردن را به کودکان کوچک خود آموزش می‌دهید، همیشه به یاد داشته باشید که آرام باشید، لبخند بزنید و تلاش کنید با هر مشکل ناخواسته‌ای مثبت برخورد کنید. شاید حتی با صدای بلند فکر کنید که کودکان شما بتوانند در حل مساله شرکت کنند. از بدخلقی و شکایت کردن باید اجتناب شود زیرا ساده‌ترین نتیجه آن برای فرزند شما این است که کم‌صبر می‌شود، آن‌ها ممکن است عجله کنند تا شما احساس خوشحالی کنید.

به صحبت‌های او گوش دهید

زمانی که کودک شما از اینکه منتظر مانده است شکایت می‌کند، شما باید آرام باشید و او را تشویق کنید که در مورد احساسات خود صحبت کند. او را جدی بگیرید و سعی کنید راه‌حلی پیدا کنید.

منتظر گذاشتن کودک

فرزندتان را برای مدت کوتاهی قبل از اینکه چیزی که می‌خواهد را به او بدهید منتظر بگذارید آن‌ها آموزش خواهند دید که چگونه صبور باشند. به عنوان مثال، اگر شما در حال شستن ظرف‌هایتان هستید و کودک از شما می‌خواهد که با او بازی کنید، می‌توانید از فرزندتان بخواهید که منتظر بماند تا کاری که در حال انجام آن هستید تمام شود و سپس با آن‌ها بازی کنید.

به زمان‌بندی خود پایبند باشید

هرگز از جمله «دو دقیقه دیگر» پیروی نکنید به جای گفتن این جمله، زمان را طوری که احساس می‌کنید به آن نیاز دارید تنظیم کنید هنگامی که زمان به پایان می‌رسد، کمی به کودکتان توجه کنید. یک راه برای اجتناب از دادن زمان و ناتوان بودن پیروی از آن، توضیح دادن زمان به آن‌ها از طریق اقدامات است.

به عنوان مثال، به جای ‌اینکه به آن‌ها بگویید که شام تا ۱۵ دقیقه دیگر آماده خواهد بود، سعی کنید که بگویید شام زمانی که سیب‌زمینی‌ها پخته شوند آماده خواهد شد.

سرگرم کردن کودک

اگر شما از قبل می‌دانید که باید برای مدتی در یک مکان خاص منتظر بمانید، برخی کتاب‌های رنگ‌آمیزی و یا تفریحات سرگرم کننده که برای کودکتان جالب خواهد بود را در نظر داشته باشید.

صبر و حوصله

آموزش صبوری به کودک

صبر یک مهارت است و زمانی که فرزندتان  از خودش صبوری نشان می‌دهد، شما باید او را تشویق کنید و به او پاداش دهید بنابراین کودک شما تشویق خواهد شد که دوباره این کار را انجام دهد. به عنوان مثال، اگر کودکتان را با خود به مطب دکتر ببرید و کمی آن‌جا با کتاب‌های رنگ‌آمیزی و نقاشی سرگرم شود و بدون سروصدا بنشیند شما همیشه می‌توانید به او بگویید که به صبور بودن و رفتار خوب او افتخار می‌کنید.

از فعالیت‌های آرام لذت ببرید.

بازی‌های تخته‌ای را بازی کنید یا با کودکان برخی از بازی های دستی مثل اریگامی را انجام دهید، زیرا آن‌ها بیش‌تر از بازی‌های ویدئویی، طول خواهند کشید. هم‌چنین برای مشغول کردن فرزندتان، زمانی که با آن چیزی که شما می‌خواهید انجام دهد مخالفت می‌کند از دادن گوشی هوشمند به آن‌ها اجتناب کنید.

مطمئنا، این بازی‌ها آن‌ها را منحرف خواهد کرد، این بازی‌ها در واقع به آن‌ها آموزش خواهند داد که کم‌صبر و حواس‌پرت شوند، و هم‌چنین به آن‌ها اجازه نخواهند داد که یاد بگیرند چطور با عدم وجود تکنولوژی کنار بیایند.

بیشتر بخوانید: تربیت فرزند خوشبین چه راه و رسمی دارد؟

برخی از بازی ها و فعالیت‌ ها برای آموزش صبوری به کودکان

توضیح دادن چیزهای مختلف برای کودکان، تاثیری که آن‌ها تجربه می‌کنند را ندارد. در این‌جا برخی از فعالیت‌ها و بازی‌های صبورانه برای کودکان آورده شده است:

باز کردن بسته‌ها

یک بسته را در چندین جعبه قرار دهید و آن را به کودکان تحویل دهید و از آن‌ها بخواهید به نوبت جعبه‌ها را باز کنند. این کار به روش جالبی صبرو شکیبایی را به آن‌ها آموزش می‌دهد.

پخت و پز

اندازه‌گیری مواد اولیه و انتظار برای پخته شدن مواد برای طبخ غذا و خنک شدن غذا برای سرو نیاز به صبر فرزند شما دارد. البته، در پایان این کار پاداش فوق‌العاده‌ای خواهد داشت.

پرورش گیاه

پس از کاشت بذر کمی زمان می‌برد تا به یک گیاه تبدیل شود و کودک شما سختی این کار را به آرامی تجربه خواهد کرد.

ماهیگیری

ماهی گیری

ماهیگیری فعالیتی است که نیاز به صبر زیادی دارد چون شما باید مدت زیادی صبر کنید تا ماهی کوچکی بگیرید اگر نمی‌خواهید به هیچ ماهی در این فرآیند آسیب برسانید، شما می‌توانید از استفاده قلاب اجتناب کنید و ماهی‌های گرفتار را رها کنید.

حل کردن پازل

یک پازل به اندازه کافی بزرگ بردارید تا فرزندتان را مدتی سرگرم نگه دارید. کار کردن روی چیزی برای یک مدت، قبل از دیدن نتایج آن در واقع صبر کودک را شکل می‌دهد.

بیشتر بخوانید: حل پازل برای کودک چه فوایدی دارد؟

خلاق باشید

اگر شما باید برای مدتی مجبور هستید با چند کودک منتظر بمانید، خلاقیت داشته باشید از آن‌ها بخواهید که یک داستان برای شما تعریف کنند، اما هر یک از آن‌ها باید به نوبت و فقط یک جمله را در یک زمان بیان کند. این می‌تواند یک بازی سرگرم کننده برای همه کودکان باشد چون کودکان گاهی‌اوقات بسیار خلاق هستند.

جمع کردن آب باران

این یک بازی سرگرم‌کننده است که زمانی که بارش باران‌ شروع می‌شود، می‌توانید این بازی را انجام دهید. وقتی که نم‌نم باران شروع به باریدن می‌کند از فرزند کوچک خود بخواهید سطل یا لیوان را به وسیله آب باران پر از آب کند. انتظار برای پر شدن کل سطل یا لیوان یک روش متفاوت و جالب برای آموزش صبوری به کودکان خواهد بود.

آرام بازی کردن

سکوت کردن و آرام بودن یک نکته طلایی است و این بخش بسیار مهمی از صبر و شکیبایی است. تایمر را روشن کنید و از بچه‌ها بخواهید تا آنجا که ممکن است ساکت بنشینند. هرکسی که برای زمان طولانی این‌کار را انجام دهد برنده است.

بهترین راه برای شناسایی موثرترین راه آموزش صبوری به کودکان این است که مشخص شود چه چیزی موجب بی‌صبری و کم‌طاقتی آن‌ها در وهله اول می‌شود. آیا کودک شما به سختی در انتظار نوبت بودن را می‌پذیرد؟ آیا کودک شما در هنگام تمرین چیزهای جدید ناامید می‌شود؟ آیا کودک شما در حل معما ناامید می‌شود؟

دانستن این‌ که چه چیزی کودک شما را تحریک می‌کند کلیدی برای کمک به یادگیری صبور بودن آن‌ها است. به عنوان مثال، اگر کودک شما به هنگام امتحان کردن چیزهای جدید ناامید می‌شود، شما می‌توانید به آن‌ها نشان دهید که صبور بودن چگونه است و چگونه صبوری کردن می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا در انجام کارها موفق شوند.