آموزش بهداشت فردی مناسب برای سلامت و پاکیزه نگه داشتن کودک بسیار مهم است. به خصوص برای کودکان دبستانی آموزش بهداشت فردی به خصوص شستن دست‌ها ضروی است چرا که آن‌ها زمان زیادی از روز را در مدرسه و کنار یکدیگر می‌گذرانند، همه چیز را با هم به اشتراک می‌گذارند و به راحتی میکروب‌ها را منتقل می‌کنند.

وقتی کودکان به سن نوجوانی می‌رسند، تغییرات هورمونی باعث تولید چربی و بوی بدن خواهد شد. اگر شما به کودک خود بهداشت شخصی را به خوبی آموزش داده باشید نگرانی برای سلامتی کودکان در این سن نخواهید داشت. در ادامه به ۵ نکته مهم در مورد آموزش بهداشت فردی به کودکان اشاره می‌کنیم با کودکت همراه باشید.

شستن دست ها

آموزش بهداشت فردی

بدون شک مهمترین عادت بهداشت فردی و عامل جلوگیری از بیماری شستن دست‌ها است، دست‌ها عامل اصلی انتقال میکروب‌ها هستند بنابراین باید به کودکان خود از همان ابتدای زندگی آموزش دهید چگونه دست‌های خود را به خوبی بشورند.

همیشه به کودکان خود یادآوری کنید که فقط ۲ ثانیه نگه داشتن دست زیر شیر آب به معنی شست و شوی دست نیست و آن‌ها حتما باید ۱۵ ثانیه دست‌های خود را به وسیله صابون یا مایع دستشویی شست و شو دهند. فراموش نکنید به آن‌ها آموزش دهید در این زمان شیر آب را ببندند تا ضمن آموزش بهداشت فردی، صرفه جویی را هم به آن‌ها آموزش داده باشید. یک راه خوب برای عادت دادن کودکان به این که ۱۵ ثانیه دست خود را با صابون به خوبی شست و شو دهند این است که به آن‌ها بگویید تا زمانی که دو بار آهنگ تولدت مبارک را نخواندند دست خود را با آب نشورند.

سرفه و عطسه

آموزش بهداشت فردی

شاید بدانید که با هر بار عطسه زدن بیش از ۱۰۰ هزار میکروب با سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت در هوا پخش می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد میکروب‌های منتشر شده در هوا در اثر عطسه یا سرفه ۲۰۰ برابر دورتر از چیزی که تصور می‌شود پراکنده می‌شوند. بنابراین خیلی مهم است که به کودک خود آموزش دهید هنگام سرفه یا عطسه از یک دستمال برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنند. به آنها توضیح دهید اگر دستمال در دسترسشان نبود می‌توانند دهان و بینی خود را با بازوی خود بپوشانند تا مانع پراکنده شدن میکروب‌ها شوند.

بیشتر بخوانید: اهمیت آموزش بهداشت فردی به کودک با شروع سن بلوغ چقدر است؟

چشم‌ها، دهان و بینی

آموزش بهداشت فردی

میکروب‌ها به راحتی از طریق غشای مخاطی در چشم، بینی و دهان به داخل بدن منتقل می‌شوند و می‌توانند موجب بیماری شوند. به فرزندان خود یادآوری کنید با دست‌های آلوده به چشم‌های خود دست نزنند یا انگشتان خود را وارد دهان و بینی خود نکنند.

بهداشت دندان

بهداشت دهان و دندان

مهارت‌های حرکتی کودکان دبستانی به اندازه‌ای است که خودشان بتوانند دندان خود را مسواک کنند اما شما هنوز هم  شما باید آن‌ها را در انجام این کار همکاری کنید و به آن‌ها آموزش دهید. به کودکان خود آموزش دهید سطح زبان، درون گونه و سقف دهان را هم با مسواک تمیز کنند. برای اینکه مسواک زدن را به کاری مفرح و جذاب تبدیل کنید می‌توانید از یک ساعت شنی کوچک بهره بگیرید و به کودک خود آموزش دهید تا هنگامی که مدت زمان ساعت شنی تمام نشد به مسواک زدن ادامه دهند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ روش سرگرم‌کننده برای تشویق کودکان به مسواک زدن

حمام کردن

آموزش بهداشت فردی

حمام کردن شبانه یکی از بهترین روش‌ها برای آرام کردن کودک قبل از خواب است. همچنین حمام کردن شبانه می‌تواند به کاهش بی قراری کودک هنگام بیدار شدن از خواب کمک کند. برخی از کودکان دبستانی دوش گرفتن را ترجیح می‌دهند، این کار ضمن اینکه به صرفه جویی در مصرف آب کمک می‌کند وقت کمتری از کودک می‌گیرد.

بسیاری از کودکان از ۶ سالگی خودشان می‌توانند به خوبی دوش بگیرند. شما کافی است روی شستن بدن و شامپو زدن نظارت کنید تا به خوبی این کار را انجام دهند. همچنین از دمپایی حمام مناسب استفاده کنید تا از هرگونه لیزخوردن کودک جلوگیری کنید.

به نظر شما دیگر چه چه مسائلی در زمینه بهداشت فردی وجود دارد که باید آموزش آن‌ها را از سنین پایین شروع کرد؟ نظرات و پیشنهادات خود را از طریق وبسایت کودکت با ما و سایر والدین به اشتراک بگذارید.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید