در بسیاری از فرهنگ‌ها انار سمبل باروری و تولیدمثل است. این میوه خوشمزه و پر خاصیت سرشار از مواد مغذی است که سلامت و باروری را هم در زنان و همچنین در مردان بهبود می‌بخشد. بنابراین اگر به فکر افزایش تعداد اعضای خانواده خود هستید به شما توصیه می‌کنیم که انار را در سبد غذایی خود قرار دهید. همچنین می‌توانید در مقاله «روش‌های تعیین جنسیت جنین ، از افسانه تا واقعیت» در مورد تاثیر مصرف مواد غذایی مختلف در دوران بارداری بر جنسیت جنین بخوانید.

انار منبع خوبی از کربوهیدرات، فیبر، فولات، ویتامین‌های C، E، K، B1، B2، B3، B5، B6 و مواد معدنی ضروری مانند کلسیم، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و روی محسوب می‌شود. این ماده غذایی همچنین حاوی پلی فنل (polyphenols) و پونیکالاژین (punicalagins) که سیستم ایمنی را تقویت کرده و از ابتلا به سرطان جلوگیری می‌کند و همچنین شانس بارداری را بالا می‌برد.

مصرف انار چگونه باروری را در زنان افزایش می‌دهد؟

مصرف انار

رابطه بین آب انار و باروری در زنان به وسیله بسیاری از تحقیقات اثبات شده است. از آنجایی که آب انار حاوی فولیک اسید و آنتی اکسیدان است باعث بهبود جریان خونرسانی به رحم می‌شود که به وقوع حاملگی کمک کرده و از بروز نقص‌ در جنین جلوگیری می‌کند.

در ادامه به چگونگی تاثیر انار در بهبود باروری زنان اشاره می‌کنیم:

وجود فیتواستروژن (Phytoestrogens)

دانه‌های انار حاوی استروژن‌های گیاهی هستند که می‌تواند از بیماری سیستم تولیدمثل مانند فیبروئید رحمی، آندومتریوز (endometriosis)، سرطان‌های رحم، تخمدان و سینه جلوگیری کند. بنابراین انار سلامت باروری زنان را تصمین می‌کند.

وجود فولیک اسید

میوه انار سرشار از فولیک اسید است. فولیک اسید یکی از مهمترین ویتامین‌های B است که برای حاملگی بهتر و پیشگیری از اختلالات مادرزادی جنین ضروری است.

تضمین سلامتی رحم

انار، جریان خونرسانی به رحم را افزایش می‌دهد، در نتیجه به حفظ سلامتی دیواره درونی رحم کمک می‌کند. سلامت دیواره درونی رحم برای پیوند نطفه تشکیل شده به دیواره رحم ضروری است. بنابراین انار با افزایش شانس تخمک گذاری احتمال حاملگی را افزایش می‌دهد.

وجود فلاونوئیدها و آنتی اکسیدان‌ها

وجود فلاونوئیدها (Flavonoids) و آنتی اکسیدان ها در انار باعث تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از عفونت و بیماری در فرد می‌شوند. آنها همچنین به جلوگیری از آسیب بافتی و سرطان کمک می کنند. به این ترتیب انار با حفظ سلامتی فرد به سلامت دستگاه تولیدمثل و افزایش قدرت باروری کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر ویتامین C در باروری زنان و مردان چگونه است؟

مصرف انار چگونه باروری در مردان را افزایش می‌دهد؟

مصرف انار

مشاهدات نشان داده است بین مصرف منظم انار و بهبود باروری مردان ارتباط مستقیم وجود دارد. در ادامه به تاثیر انار در افزایش قدرت باروری مردان اشاره می‌کنیم:

بهبود کیفیت اسپرم

انار حاوی مواد مغذی مانند روی است که باعث افزایش تعداد، کیفیت و تحرک اسپرم می‌شود. روی برای بهبود سیستم ایمنی بدن نیز مهم است. همه‌ی این موارد با افزایش قدرت باروری مردان ارتباط مستقیم دارد.

کاهش اختلال نعوظ

تحقیقات نشان داده است آب انار برای بهبود عملکرد جنسی و کاهش اختلال نعوظ در مردان موثر است. آب انار باعث تحریک دیواره درونی عروق خونی و افزایش جریان خون می‌شود. این امر به مردان کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری بتوانند نعوظ داشته باشند، در نتیجه انار با بهبود قدرت باروری و کاهش اختلالات نعوظ شانس باروری را بالا می‌برد.

حفظ سلامت پروستات

اار حاوی ترکیبات ضدالتهابی است و از التهاباتی که باعث آسیب و بزرگ شدن پروستات می‌شود جلوگیری می‌کند. غده پروستات برای سلامت باروری بسیار مهم است زیرا باعث تولید مایعی می‌شود که از اسپرم محافظت می‌کند. همچنین پلی فنول موجود در انار خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد و باعث بهبود قدرت باروری و تولیدمثد در مردان می‌شود.

بیشتر بخوانید: چه غذاهایی به افزایش قدرت باروری مردان کمک می کند؟

در پایان می‌توانیم اینگونه نتیجه بگیریم که انار یک غذای عالی است و  به عنوان یک میوه موثر در بهبود سلامت و قدرت باروری هم در مردان و هم در زنان محسوب می‌شود.  مصرف انار به صورت منظم در رژیم غذایی شما دارای مزایای فراوانی است از جمله اینکه می‌تواند با سرطان و پیری مبارزه کند، باروری و ایمنی را بهبود بخشد و فشار خون را تنظیم کند.

پاسخ شما:

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید
نام خود را اینجا وارد کنید