عصبانیت از کودک ممکن است به دلایل مختلفی به وجود بیاید. این احساس خصوصا هنگامی که فرزند شما هنوز سن و سال زیادی ندارد و به آگاهی چندانی از محیط اطراف خود نرسیده، ممکن است بیشتر خودش را نشان دهد. اما در روند تربیت کودک این که بتوانید کنترل خشم داشته باشید و برخورد مناسبی هنگام عصبانیت از کودک نشان بدهید، بسیار مهم است. یک کودک چهار یا پنج ساله آشنایی خاصی با کنترل کردن احساس خود ندارد. او نمی‌تواند شرایط پیچیده را کنترل کند و ممکن است با دوست خود وارد دعوا شود و هر سر و صدا به پا کنند. این باعث عصبانیت از کودک خواهد شد.

مطمئنا یک بار هم که شده چنین صحنه‌ای را دیده‌اید. اما برخورد شما چطور بوده است؟ بسیاری از والدین ممکن است سر هر دو کودک داد بزنند و آن‌ها را به صورت لفظی یا فیزیکی تنبیه کنند. ولی یادتان باشد که در چنین شرایطی، حتی تند حرف زدن هم تاثیر مخربی خواهد داشت.

باید به خود یادآوری کنید که این حرکات، کلمات و نوع حرف زدن مطمئنا هیچ نوع آرامشی نخواهد ساخت و اگر قصد دارید به عنوان یک مادر یا پدر آرام و بامحبت با کودک خود برخورد کنید، این کار خلاف خواسته شما است.

چرا عصبانیت از کودک مدام اتفاق می‌افتد؟

مهم نیست که چه مقدار تجربه بچه داری داشته باشید، حتی اگر تحصیلات روانشناسی هم داشته باشید باز هم ممکن است از دست کودک خود عصبانی شوید. ممکن است پیش خود بدانید که عصبانیت از کودک ، کلمات نیش‌دار و برخورد بد کمکی به کودکت‌ نخواهد کرد. اما با این حال باز هم شما عصبی می‌شوید. چرا؟

عصبانیت از کودک

مقاله مرتبط: چگونه خشم خود را در برابر کودکان مدیریت کنیم؟

حقیقت این است که هر مقدار آزادی بیشتری به فرزند خود بدهیم و کم‌تر او را محدود کنیم، امکان عصبانیت از کودک بیشتر و بیشتر می‌شود. در این صورت ما به کودک خود اجازه داده‌ایم که با احساساتش بر منطق ما غلبه کند.

زندگی مدرن خواسته‌های فراوانی دارد و انرژی زیادی را مصرف می‌کند. شاید شما هم غرق در این خستگی باشید و انرژی لازم برای برقرار یک رابطه سازنده با کودک خود را نداشته باشید.

اگر در چنین شرایطی هستید، با کودکت همراه باشید تا نکاتی در مورد برقرار یک رابطه آرام‌تر را به شما بیاموزیم.

مکث، راه‌حل آرام بودن

اگر پیش از این در رابطه شما عصبانیت از کودک رخ داده است، نگران نباشید، از این به بعد چند نکته را به خاطر بسپارید.

دفعه بعد که کودک شما کار بدی کرد یا با دوست خود وارد دعوا شد، تلاش کنید تا ذهن خود را آرام نگه‌دارید. هر کس برای خود یک روش دارد. می‌توانید یک مانترا مناسب بیابید و آن را تکرار کنید و چند بار نفس عمیق بکشید. بر اساس تحقیقات مختلف، تکرار مانترا همراه با نفس عمیق، باعث می‌شود تا تمرکز شما در یک نقطه ثابت بماند.

عصبانیت از کودک

به جای عصبی شوید، دست نگه‌دارید، مکث کنید و تلاش کنید تا با کودک خود همدردی کنید. او هم شاید نگرانی داشته باشد. اگر او با دوست خود دعوا کرده می‌توانید آن دو را به مصالحه دعوت کنید و آن‌ها را تشویق کنید که با صحبت با هم، به نتیجه برسند. به جای واکنش نشان دادن، تدبیر بیاندیشید.

قدرت مکث را درک کنید

نفس کشیدن سریع، عضلات و فک جمع شده و یک حس اضطرار همگی نشانه‌های استرس در بدن شما است. هنگامی که چنین نشانه‌هایی را داشتید، مکث کنید و با این تکنیک‌ها خود را آرام کنید:

۱. دست از کار بکشید و تا ده بشمارید. اگر دو کودک در حال دعوا هستند، یکی را بغل کنید اما واکنشی نشان ندهید. با صدای واضح از یک تا ده بشمارید تا کودک شما هم با آرام‌تر شدن آشنا شود

۲. یک نفس عمیق بکشید

۳. در آخر هم چندین بار مانترا خود را تکرار کنید

در زمینه روانشناسی رشد، متخصصین، با استفاده از این تمرین‌ها تلاش می‌کنند تا رابطه بین والدین و فرزند را بهبود ببخشند و آن را قوی‌تر کنند.

این برنامه‌ها تلاش می‌کنند تا اطلاعات بیشتری را به والدین ارائه دهند. والدین از طریق این اطلاعات می‌توانند متوجه علائم عصبانیت از کودک در بدن خود شوند. این تمرین‌ها کمک می‌کند تا این عصبانیت را کنترل کرد. با نفس کشیدن و گفتن مانترایی مانند: « دست نگه‌دار، آرام باش، در لحظه باش.» می‌توان آرامش بیشتری کسب کرد.

مقاله مرتبط: روش‌هایی برای صبوری والدین در مقابل رفتارهای کودکان

مانترا خود را انتخاب کنید

اگر مانترا خاصی ندارید، می‌توانید از این مانتراها استفاده کنید:

  • مادر، سوار موج شو
  • با بخشش واکنش بده
  • من مادر آن‌ها هستم
  • مهربانی را انتخاب کن
  • با قلب باز بنگر
  • با عشق جواب بده
  • شادی را انتخاب کن
  • ببین چقدر کوچک هستند

مانترایی را انتخاب کنید که به کمک شما می‌آید و درک بهتری به شما خواهد رساند. ممکن است مانترا ساده‌تری را انتخاب کنید یا به دنبال یک مانترا با مفهومی عمیق باشید.

طی مرور زمان تلاش کنید تا مکث و سکوت کردن را به عنوان یک عادت در خود نهادینه کنید. پس از آن مانترا خود را تغییر دهید و کلمات تازه بیابید. کلمات را انتخاب کنید که شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به شما قدرت می‌بخشد.

بهترین بخش این تمرین چیست؟

یک نکته در مورد سکوت واقعا جذاب است. شما با مکث و سکوت می‌توانید مشخص‌تر فکر کنید و واکنش را به حداقل برسانید.

همچنین وقتی شما مکث می‌کنید خود را درون لحظه قفل می‌کنید و در لحظه حاضر خواهید بود. پس از مدتی متوجه می‌شوید که مکث شما اهداف خوبی دارد. با مکث می‌توانید شیرینی و بامزه بودن کودکان را بهتر درک کنید.

دو کودک در ابتدا هنگامی که با هم آشنا می‌شوند ممکن است برخورد خوبی با هم نداشته باشند و در ابتدا رابطه سرد و سختی با هم برقرار کنند. اگر دعوا بین آن‌ها رخ دهد و شما با آرامش برخورد کنید، آن‌ها هم آرام می‌شوند. شاید در برخورد بعدی، دوستی آن‌ها هم بهتر شود.

عصبانیت از کودک

گوش کنید: فایل صوتی کارگاه آموزشی کنترل خشم

آرام بودن و بافکر بودن کمی سخت است و انرژی شما را جذب خواهد کرد. همچنین این کار تمرین زیادی می‌خواهد و نمی‌توان کودکان را به راحتی آرام کرد. بخش اصلی به یاد آوردن این است که مکث کنید. هنگامی که سکوت کردید، قدرت خود را کشف می‌کنید.